۲۸ پروژه مشترک کشاورزی میان ایران و چین اجرا می شود

پست های مرتبط

رییس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی بر رفع موانع همکاری های تحقیقاتی در زمینه ۲۸ پروژه مشترک بخش کشاورزی میان ایران و چین تاکید کرد.

کامبیز بازرگان در حاشیه نخستین سمپوزیوم بین المللی مشترک میان سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی و آکادمی علوم کشاورزی یانان چین که امروز به صورت مجازی برگزار شد، اظهار داشت: یکی از موانع موجود در اجرای ۲۸ پروژه مشترک کشاورزی بین دو کشور مربوط به جابجایی و تبادل ژرم پلاسم های گیاهی است.

وی افزود: تبادل ژرم پلاسم های گیاهی در پروتکل های بین المللی شرایط خاصی دارد و بحث های مالکیت معنوی در این زمینه مطرح است و با توجه به این که دو کشور قرار است از ژرم پلاسم های گیاهی یکدیگر استفاده کنند، بنابراین می توانیم به توافق برسیم.

بازرگان از ورود ۸ رقم جدید چای از کشور چین در قالب این همکاری های مشترک تحقیقاتی خبر داد و گفت: ما با محدودیت تنوع ارقام چای مواجه هستیم هر چند که امسال برای نخستین بار دو رقم جدید داخلی معرفی کردیم.

وی با بیان این که چین در حوزه چای کارهای تحقیقاتی زیادی انجام داده و دارای تجارب حائز اهمیتی است، اظهار داشت: با وارد کردن ۸ رقم چای از این کشور و انجام کار تحقیقاتی مشترک بر روی آن می توانیم از تجارب چین بهره ببریم.

معاون وزیر جهاد کشاورزی دانه های روغنی، گندم، کرم ابریشم، گیاهان زینتی و قارچ های خوراکی را از دیگر پروژه های مشترک میان این سازمان با آکادمی علوم کشاورزی یانان چین عنوان کرد.

وی افزود: در مورد گندم بر روی عملکرد تولید و مقابله با بیماری ها و تنش های موجود، در حوزه دانه های روغنی نیز در زمینه ارقام جدید و مسایلی همچون غده‌بندی گیاه سویا در برخی مناطق و در مورد کرم ابریشم در خصوص بیماری پبرین و مبارزه بیولوژیک با آفات توت و آفاتی که به کرم ابریشم صدمه می زند، کار تحقیقاتی مشترک انجام خواهیم داد.

بازرگان همچنین از اخذ بورسیه برای اعزام پنج محقق و دانشمند ایرانی به چین خبر داد و اذعان داشت: این پنج محقق و دانشمند به مدت یکسال در آکادمی علوم کشاورزی یانان چین مستقر خواهند شد و در حوزه هایی همچون گندم، دانه های روغنی، گل و گیاهان زینتی، قارچ های خوراکی، چای و کرم ابریشم تحقیق خواهند کرد.

وی با بیان این که چین در بخش کشاورزی پیشرفت های خوبی داشته و به رغم جمعیت زیاد توانسته است در تولید برخی از محصولات کشاورزی به خودکفایی برسد، گفت: ما ساختار کشاورزی چین را بررسی کردیم و از این رو در سفری که یکسال و نیم گذشته به اتفاق دکتر خاوازی از این کشور داشتیم، تفاهم نامه ای را با آکادمی علوم کشاورزی یانان چین برای انجام پروژه ای تحقیقاتی مشترک در بخش کشاورزی منعقد کردیم و سمپوزیوم امروز نیز در راستای رفع موانع همکاری های تحقیقاتی دو کشور برگزار شد.

بازرگان ادامه داد: شیوع ویروس کرونا موجب شد چند ماه در پیشرفت همکاری های تحقیقاتی دو کشور تاخیر ایجاد شود، اما امیدواریم با استفاده از واکسن، این بیماری آرام بگیرد و بتوانیم همکاری ها را سرعت بدهیم.

وی با اشاره به این که در بخش کشاورزی ایران، چالش های متعددی وجود دارد، اظهار داشت: رفع این چالش ها از مسیر دانش و دستیابی به یافته های نوین می گذرد و کشورهایی که پیشرفت های کشاورزی داشته اند، بر کسب دانش تمرکز کرده اند.

پست های گذشته

نظر ها

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

اخبار محبوب

چرا ۸۰۰ هزار تن نهاده دامی متروکه شد؟ شگرد جدید محتکران با دور زدن دستور شورای عالی امنیت ملی

درحالی طبق دستور شورای عالی امنیت ملی، نگهداری کالا بیش از ۲ ماه در مبادی ورودی کشور ممنوع است و در صورت کشف، کالا...

ادعای خودکفایی ۹۵ درصدی در تولید بذر درست است؟

درحالی وزیر کشاورزی اخیراً اعلام کرده، به خودکفایی ۹۵ درصدی در تولید بذور کشاورزی رسیدیم و تنها در تولید بذور سبزی و صیفی کمبود...

۱۰ درصد تولید گوشت کشور خوراک انگل‌ها می‌شود

معاون فنی اسبق سازمان دامپروری کشور گفت:  در صورت مبارزه جدی با انگل ها در گوسفند و بز می توان میانگین وزن لاشه را...