بیمه محصولات کشاورزی بودجه مستقل می‌خواهد

پست های مرتبط

بیمه محصولات کشاورزی چتر حمایتی کشاورزان در شرایط بحران و ظهور بلایای طبیعی است. اما جای تعجب است که چرا این موضوع مهم هیچ بودجه مستقلی ندارد؟ موضوع مهمی که ریاست کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس دکتر ساداتی نژاد در نشست یازدهمین روز کمیسیون کشاورزی و در حضور رئیس صندوق بیمه محصولات کشاورزی، نمایندگان سازمان برنامه و بودجه و سازمان تامین اجتماعی به طور ویژه به آن پرداخت و گفت:

یکی از موضوعات مهم حوزه کشاورزی بیمه محصولات کشاورزی است که در برآورد میزان و پرداخت خسارت مشکلاتی وجود دارد. بر اساس قانون باید بیمه محصولات کشاورزی دارای ردیف بودجه مستقل باشد اما شاهد این موضوع نبوده‌ایم. بودجه بیمه محصولات کشاورزی توسط دولت ۲ هزار ۴۰۰ میلیارد تومان تعیین شده اما دارای ردیف مشخصی نیست. از این رو تلاش می‌کنیم در بودجه سال ۱۴۰۰ردیف بودجه مستقلی به بیمه محصولات کشاورزی اختصاص داده شود.

نماینده مردم کاشان و آران و بیدگل در مجلس شورای اسلامی تاکید کرد: بعضا تعارض‌هایی در حوزه قانونی بیمه محصولات کشاورزی و بیمه کشاورزان وجود دارد که مقرر شده است در برنامه هفتم توسعه توسط کمیته برنامه‌ریزی کمیسیون کشاورزی مورد مطالعه قرار بگیرد. یکی از وظایف کمیته هواشناسی و حوادث غیر‌مترقبه کمیسیون کشاورزی موضوع بیمه محصولات کشاورزی است، مقرر شد این کمیته به صورت منظم جلساتی را در این زمینه تشکیل دهد.

امروز در موضوع بیمه محصولات کشاورزی به فرهنگسازی نیاز داریم. قشر کشاورز از اقشار ضعیف هستند و در پرداخت حق بیمه مشکلاتی دارند، مقرر شد حق بیمه اجباری محصول گندم از محل فروش تضمینی توسط دولت کسر شود. در زمینه فرهنگ‌سازی بیمه محصولات کشاورزی لازم است با حضور رئیس سازمان صداوسیما نشست مشترکی تشکیل شود. خاطرنشان همچنین در زمینه اجباری شدن بیمه محصولات اساسی مقرر شد کمیته مربوطه این موضوع را مورد بحث و بررسی قرار دهد تا در خصوص محصولات بیشتری اجرایی شود.

منبع: خبرگزاری خانه ملت

پست های گذشته

نظر ها

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

اخبار محبوب

خبرنامه نهال – شماره ۱۱

بولتن خبری رصد محیطی، اخبار، دانش، فناوری و اقتصاد برای دانلود خبرنامه اینجا کلیک کنید.

دغدغه کمیسیون کشاورزی مجلس صادرات است

محمود زاده نایب رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی بعدازظهر جمعه ۱۲ دی ۱۳۹۹ در جلسه کمیسیون کشاورزی شرق استان کرمان بیان کرد:یکی از...

از به زمین ماندن قانون الگوی کشت تا صادرات آب مجازی

وقت آن رسیده است که فعالان بخش کشاورزی و کارگزاران حاکمیت به دلایل ناکامی در اجرای الگوی کشت بیاندیشند و در آستانه گام دوم...