کوچ ماشینی اجباری عشایر برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا

پست های مرتبط

شاهپور علائی‌مقدم رییس سازمان امور عشایر ایران اظهار کرد: ۲۴۷ هزار خانوار عشایری در کشور داریم که اگر به هر خانوار ۵۰۰ هزار تومان بابت کوچ ماشینی و استقرار در میانبند ها کمک شود، به مبلغ ۶۵ میلیارد تومان اعتبار نیازخواهیم داشت.

علائی‌مقدم افزود: ستاد ملی کرونا و ستادهای استانی برای آن که عشایر هنگام کوچ و جابجایی دام ها به دلیل شیوع ویروس کرونا وارد محدوده های شهری و روستایی نشوند، اجبار کرده اند که عمده کوچ در سال جاری به صورت ماشینی انجام شود.

وی تعداد جمعیت دام سبک عشایر را نزدیک به ۲۱ میلیون راس و دام سنگین را یک میلیون و ۲۰۰ هزار راس عنوان کرد و گفت: همه این دام ها در مسیر کوچ حرکت می کنند.

علائی‌مقدم با بیان این که کوچ ماشینی از سال ها پیش به دلایل مختلف از جمله تجاوز به ایل راه های عشایری انجام می شود، خاطرنشان کرد: براساس آمار سرشماری سال ۸۷ بیش از ۸۷ درصد خانوار عشایر در دوره کوچ از مناطق ییلاقی به قشلاقی و ۱۶.۳۷ درصد آنها از مناطق قشلاقی به ییلاقی از وسیله نقلیه ماشین استفاده کردند.

وی افزود: برخی از ایل راه های عشایری به منظور ساخت و ساز و کارهای عمرانی مورد تجاوز قرار گرفته و از این رو، عشایر مجبورند مسیرشان را تغییر دهند و از جاده های آسفالتی حرکت کنند.

رییس سازمان امور عشایر ایران ادامه داد: ۶۶ هزار کیلومتر در کشور ایل راه داریم که اطلس آن نیز تهیه و به تمام واحدهایی که عملیات عمرانی، ساخت تاسیسات و توسعه معدن انجام می دهند، ابلاغ شده است و بر این اساس برای هرگونه اقدام در حریم ایل راه های عشایری باید استعلام از سازمان امور عشایر اخذ شود تا تجاوزی به این ایل راه ها صورت نگیرد.

وی در مورد شرایط کوچ ماشینی اظهار داشت: برای جلوگیری از مسایل مربوط به قاچاق دام، کوچ ماشینی نیازمند مجوز است و پلیس راه در جاده های کشور بر مسیر کوچ نظارت می کنند و عشایر باید مجوز تردد و کارت شناسایی داشته باشند.

علائی‌مقدم گفت: در کارت شناسایی هوشمند عشایر، تاریخ و مسیر کوچ قید شده است و اگر آنان کارت شناسایی هوشمند نداشته باشند، نمی توانند حرکت کنند.

وی این موضوع را که کوچ ماشینی منجر به چرای زودهنگام در مراتع مناطق ییلاقی می شود، منتفی دانست و گفت: چرای زودهنگام عشایر در مناطق ییلاقی به علت تغییرات آب و هوایی و افزایش قیمت علوفه صورت می گیرد.

علائی‌مقدم در مورد پایش جمعیت عشایر در زمینه ابتلا به کرونا نیز اظهار داشت: سال گذشته ۷۲۰ هزار نفر از عشایر در مسیر کوچ از نظر ویروس کرونا و سایر بیماری های خاص با همکاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی پایش شدند.

وی افزود: میزان فوتی بر اثر بیماری کرونا در جامعه عشایری از انتهای سال ۹۸ تا ابتدای ۹۹ پنج نفر در کل کشور بوده است.

پست های گذشته

نظر ها

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

اخبار محبوب

رونمایی از شبکه تجاری کشاورزی ایران با هدف حذف واسطه نهاده‌ها

به نقل از روابط عمومی و ارتباطات مرکز نوآوری و توسعه تعاون ایران «منتا»، در آیین افتتاح این مرکز و با حضور محمد شریعتمداری...

بیمه محصولات کشاورزی بودجه مستقل می‌خواهد

بیمه محصولات کشاورزی چتر حمایتی کشاورزان در شرایط بحران و ظهور بلایای طبیعی است. اما جای تعجب است که چرا این موضوع مهم هیچ بودجه...

نرخ نهاده های دامی به دلیل عدم خرید در زمان مناسب بیش از ۳۰ درصد افزایش یافت

مدیر عامل شرکت بازرگانی تعاونی های کشاورزی ایران گفت: به دلیل عدم خرید در زمان مناسب و فصل برداشت قیمت نهاده های دامی ۳۳...