کشاورزی و کار برای خدا

پست های مرتبط

من به شما کشاورزان عزیز عرض میکنم که این کار را به عنوان یک کار سازنده، اثرگذار و یک کار مقدّس دنبال کنید. ان شاءاللَّه سیاست های مسؤولان هم به کمک شما بیاید و همان طور که اشاره کردند، تولید کشاورزی، اقتصادی، سودآور و تشویق کننده برای سرمایه گذاری شود و در سایه این تحرّک عظیم، مردم احساس راحتی کنند و از لحاظ غذا احساس امنیت نمایند و کشور بتواند کار خودش را انجام دهد (۱۴/۱۰/۱۳۸۲).

حیات طیبه معنایش این نیست که کسانی فقط نماز بخوانند، عبادت کنند و اصلاً به فکر زندگی و مادّیات نباشند؛ نه، حیات طیبه، یعنی دنیا و آخرت را با هم داشتن. حیات طیبه، یعنی مادّه و معنا را با هم داشتن. حیات طیبه، یعنی آن ملتی که تلاش میکند، سازندگی میکند، صنعت و بازرگانی و کشاورزی را به اوج میرساند، قدرت علمی و تکنیکی پیدا میکند، پیشرفت های گوناگون در همه جهت به دست می آورد؛ اما در همه این حالات، دل او هم با خداست و روزبه روز هم با خدا آشناتر می شود. این، هدف نظام اسلامی است. این، آن هدفی است که پیامبران اعلام کردند، مصلحان عالم گفتند و در این صدوپنجاه تا دویست سال گذشته، شخصیتهای برجسته اسلامی آن را اعلام کردند (۲۹/۱/۱۳۷۰).

بیگانگان، این گونه تبلیغ می کنند که اگر مجموعهی میخواهد مشکلات مردم را حل کند و تولید را زیاد و معادن و صنایع را فعال نماید و کشاورزی را پربار کند و کارخانه ها را با همه ظرفیت به کار وابدارد، پس لابد این کار، به معنای فراموش کردن و یا ضعیف و کم رنگ نمودن آرمان ها و معنویات و اهداف انقلاب است. این فکر، فکر دشمن است که میخواهد در ذهن مردم ما آن را القا کند و خیلی مایه تأسف است که انسان مشاهده کند بعضی از افرادی که دوستند، غافلانه و ساده لوحانه، همان حرف دشمن را تکرار می کنند (۸/۶/۱۳۶۸).

کار، یک ارزش و یک فضیلت اسلامی است. فقط این نیست که کسی که کار میکند، سازندگی و تولید میکند – چه تولید صنعتی و فنّی، چه تولید کشاورزی و چه هرگونه تولیدی که برای جامعه به نحوی مفید وسازنده است – و شغلی راانجام میدهد تا نانی بخورد؛ بلکه هر کارگر تولیدکننده، درحال زنده کردن و مجسّم کردن یک فضیلت اسلامی است. کار، فضیلت و ارزش است (۹/۲/۱۳۷۱).

شما [کارگران و معلمان] وقتی که پشت دستگاه ایستاده اید و کاری را انجام میدهید، یا در مزرعه کار کشاورزیتان را انجام میدهید، یا در اتاق طرّاحی نشسته اید و طرح یک کار یا کالایی را آماده میکنید، یا به کلاس درس رفته اید و میخواهید با عدّه ای دانش آموز، پنجاه دقیقه سر و کلّه بزنید، یا مقدّمات کار معلّم را فراهم میکنید – مثلاً مطالعه یا تهیه کتاب – بدانید که عبادت میکنید. این، خیلی مهمّ است. چیزی که بعد از دروازه مرگ … به درد ما میخورد، عمل صالح است. «والذّین امنوا و عملوا الصالحات.» (۴) ببینید در قرآن چقدر این تعبیر «ایمان» و «عمل صالح» تکرار شده است! یکی از این عملهای صالح، همین است که شما در کلاس، درس بگویید، یا در کارگاه و مزرعه، کار کنید (۱۳/۲/۱۳۷۴). همه کارگرها … این نکته را باید بدانند که خود نفس «کار» از نظر اسلام، عمل صالح است. این که «انّ الانسان لفی خسر الاّ الّذین امنوا و عملوا الصالحات»؛ این عمل صالحی که انسان را از خسران خارج میکند، این فقط نماز خواندن و روزه گرفتن و زیارت رفتن و ذکر گفتن نیست؛ آنها هم هست؛ اما کارِ وظیفه زندگی را خوب انجام دادن هم عمل صالح است و یکی از مهمترینهایش «کار» است. در روایت وارد شده است که اگر پیغمبر میدید یک آدم جوانی و قادر بر کاری نشسته است، تنبلی میکند و کار انجام نمیدهد، میفرمود: «سقط من عینی»؛ از چشمم افتاد. کار، عمل صالح است. شنیده اید، پیغمبر دست این صحابی را دید زمخت و پینه بسته است؛ گفت: چرا دستت این طور است؟ گفت: یا رسول اللَّه! من با این دست کار میکنم. پیغمبر این دست را گرفت و بوسید و فرمود: «هذه ید لا تمسّه النار»؛ آتش، این دست را لمس نمیکند. عمل صالح بالاتر از این؟! این طوری کار کنید (۶/۲/۱۳۸۵). چه بهتر از این؟ چه بهتر از این که انسان مشغول کسب و کاری است که درآمد زندگی او وابسته به آن است؛ در عین حال همین کار عمل صالحی است که در قرآن، عِدل ایمان قرار داده شده است؛ «امنوا و عملوا الصّالحات»؟ ارزش کار که گفته می شود، یعنی این (۴/۲/۱۳۸۷).

شما میبینید که آن کسی که در اسلام، اهل سازندگی مادّی است، اَزهد خلق اللَّه هم اوست. امیرالمؤمنین علیه الصّلاه و السّلام، با دست خود چاه و قنات حفر کرد و آن گاه که آب به ضخامت گردن شتر فوران نمود، از چاه بیرون آمد؛ با همان لباسِ کار گل آلود، کنار چاه نشست و بر کاغذ نوشت که «این آب را برای فقرا وقف کردم و صدقه قرار دادم.» یعنی چون به آبادانىِ جایی پرداخت، آناً در راه خدا انفاق میکند. منفق ترین، سازنده ترین، به ماده پردازنده ترین؛ و از لحاظ معنا، برترین و بالاترین. این، نتیجه تربیت و نشانگر برنامه رفاه مادّی و معنوی اسلام است (۲۶/۲/۱۳۷۵).

در اسلام که کار، عبادت و ارزش شمرده شده است، لازمه اش این است که هر کس کاری را قبول کرد و تعهّد نمود، آن را به بهترین وجهی انجام دهد. این حرف، سرِ کلاس درس و پای خطّ تولید و داخل مزرعه و پای چرخ خیاطی و کار داخل خانه هم هست. … اگر شما آن یک دقیقه آخر را هم که سرِ کلاس بودید، درس دادید و نگذاشتید ضایع شود؛ یا با آن شاگرد بدآموز، حقیقتاً صرف وقت کردید و کوششتان را به کار بردید؛ یا در کارخانه، یا در مزرعه، یا در خانه که مشغول کار هستید و یا هر جای دیگر، دقت به خرج دادید؛ آن سوزنی را که با دقّت در پارچه فرو بردید و… همین دقّت و اهتمام، در پرونده عملتان ثبت خواهد شد. این ثبت در پرونده الهی، فایده اش فقط مربوط به قیامت نیست؛ در همین دنیا هم اثر میکند (۱۰/۲/۱۳۷۶).

شما بدانید که برای ملت ایران، هر روز، روز مبارزه با استکبار، و همه جا سنگر مبارزه با استکبار است. کلاس درس هم سنگر است، کارگاه هم سنگر است، مزرعه هم سنگر است. کار دولتی و علمی و تحقیقی هم سنگر است. هر کس هر کاری برای پیشرفت این کشور میکند، یک حرکت اساسی برای استقلال این کشور میکند، که مشتی بر دهان امریکا و همه زورگویان عالم است (۱۴/۸/۱۳۷۶).

این وضعی است که بحمداللَّه ما از اول انقلاب تا امروز داشته ایم و چشم اندازی است که برای آینده می بینیم؛ این درسی برای خود ما دارد … که بدانیم علاج همه دردهای یک ملت، تلاش و کار است؛ کارِ متکی به ایمان و امید، علاج همه دردهای یک ملت است. ملت بیکار، ملت تنبل، ملت کسل، ملت ناامید و ملتی که بگوید: «ای آقا! از دست ما چه کاری برمی آید، آنها هر کار که بخواهند، می توانند بکنند»، چنین ملتی به جایی نخواهد رسید. … فعال صنعتی و فعال کشاورزی باید تلاش کنند (۱۷/۸/۱۳۸۵).

در میدان کشاورزی … با وجود خشکی طبیعی این منطقه و این اقلیم، خوبید. یک یزدی چشمه آبی اگر در گوشه ای پیدا میکند که ساعتی به قدر یک سطل کوچک از آن آب می آید، همین آب را قدردانی میکند، هدایت میکند؛ با او یک کشتزار را، یک مزرعه را، یک باغ را به وجود می آورد و از برکات آن، خود و دیگران را برخوردار میکند. اینها خیلی قیمت دارد؛ سختکوشی. پنجاه سال قبل من در عراق باغستانهائی را دیدم بین کربلا و نجف؛ همه مردم عراق – آنهائی که ما دیدیم – میدانستند اینها کار یزدیهاست. گفتند یزدیها از ایران آمده اند این باغستانهای بین کربلا و نجف را در آن منطقه ای که کار و تلاش خیلی معنی ندارد، انجام دادند. هرجا در سرتاسر کشور رفتند، این سختکوشی خودش را نشان داده است؛ سختکوشی همراه با قناعت (در دیدار مردم یزد/۱۲/۱۰/۱۳۸۶).

قشرهای گوناگون ملت ایران، قشر عالمان و فرزانگان و محققان، قشر دانشجویان، قشر کارگران و کشاورزان، قشر سرمایه گذاران و کسانی که قادرند با سرمایه گذاری خود ملت را به پیش ببرند، مدیران بخش های گوناگون مؤسسات دولتی و غیردولتی، همه اینها باید احساس بکنند که بار سنگین پیشرفت کشور بر دوش آنهاست و تکلیفی است الهی و مردمی و نتائج انجام این تکلیف عاید همه خواهد شد و همه ـ و بیش از همه، خود آن کسانی که این تکلیف را به بهترین وجهی انجام داده اند ـ از آن سود خواهند برد (۱/۱/۱۳۸۷).

ما در زمینه صنعت، در زمینه کشاورزی، در زمینه هنر، در زمینه سازندگی، در زمینه های گوناگون، در همه زمینه ها، هم حرف داریم …، هم نیاز داریم؛ نیاز به حرکت، نیاز به فکر، نیاز به تصمیم، نیاز به عزم راسخ، تا بتوانیم به آن مقاصد حقیقی و والای جمهوری اسلامی، خودمان را برسانیم، کشورمان را برسانیم؛ اینها همه حرکت لازم دارد، تحرّک لازم دارد. این تحرّک با سازماندهی نیروی مقاومت بسیج و همه جانبه نگریِ این نیرو تحقّق پیدا میکند (۱/۹/۱۳۹۶).

من عرض میکنم کار هم بهار است. همچنان که بهار، استعدادهای زیرزمینی و استعدادهای طبیعی را شکوفا میکند -در بهار درختان میوه میدهند، برگ و بار میدهند، سایه می اندازند؛ در بهار طبیعت زنده می شود و استعدادهای درونیِ خودش را بُروز میدهد- کار هم همین جور است؛ کار، همه استعدادهای باطنی و واقعی را در معرض بُروز و ظهور می آورد. … وَ اَن لَیسَ لِلاِنسانِ اِلّا ما سَعیٰ؛(۴) دستاورد واقعی و حقیقی انسان آن چیزی است که محصول سعی او و تلاش او باشد؛ این است. اینکه غذای پخته را جلوی انسان بگذارند، در دهان انسان بگذارند، این انسان را به جایی نمیرساند (۴/۲/۱۳۹۸).


گردآوری شده توسط هسته سیاست کشاورزی مرکز رشد دانشگاه امام صادق (ع)

پست های گذشته

نظر ها

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

اخبار محبوب

وضعیت ذخایر جو بحرانی شده؟/ هشدار ۲ مسئول به بانک مرکزی و گمرک/ ارز ۴ ماه آینده را باید الان بدهند وگرنه…

درحالی برخی خبرهای اولیه از بحرانی شدن وضعیت ذخایر جو حکایت دارد که دو مقام مسئول ضمنی این مساله را تایید و اعلام کردند،...

اجرای طرح آبخیزداری در بالادست ۱۹۰۰ رشته قنات کشور

مدیرکل دفتر کنترل سیلاب و آبخوانداری سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور از اجرای طرح های آبخیزداری و آبخوانداری در حوزه آبخیز بالادست...

جوجه‌ریزی مرغ گوشتی ۲۰ درصد افزایش یافت/ تخم مرغ گران فروشی می‌شود

مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام با بیان اینکه جوجه ریزی مرغ گوشتی ۲۰ درصد افزایش یافت گفت: مشکلی برای تامین تخم مرغ نداریم و...