پیاز ارزان تر از کاه شد

پست های مرتبط

عضو شورای مرکزی نظام صنفی کشاورزی با انتقاد از شورای اقتصاد برای تعیین ۵۹۶ تومانی خرید تضمینی هرکیلوگرم پیاز گفت: قیمت تمام شده هر کیلوگرم از این محصول ۲۰۰۰ تومان است؛ این شرایط باعث شده برخی کشاورزان از برداشت پیاز از اراضی کشاورزی خودداری کنند.
محمد علی پیراسته عضوی شورای مرکزی نظام صنفی کشاورزی کشور اظهار کرد: روزگار پیاز کاران سیاه شده است و محصولی که برای تولید آن هزینه زیادی شده است به قیمت ناچیزی خریداری می شود به طوری که برخی از کشاورزان حتی قید برداشت محصول خود را زده اند.

وی افزود: تنها در جنوب استان کرمان ۱۵ هزار و ۷۵۰ هکتار پیاز کاشته شده است و از هر هکتار در این منطقه ۳۵ تا ۷۰ تن برداشت می شود.

عضوی شورای مرکزی نظام صنفی کشاورزی کشور ادامه داد: هزینه هایی که کشاورز برای هر هکتار متحمل می شود با در نظر گرفتن تمام هزینه های تولید از جمله اجاره زمین، ادوات کشاورزی، کاشت، داشت و برداشت و بازار رسانی ۱۴۰ میلیون در هر هکتار است؛ آزاد سازی قیمت نهاده های تولید و گرانی دلار هزینه های تولید را به شدت افزایش داده است.

بیشتر بخوانید
بسیج سازندگی سپاه امام سجاد برای حل مشکلات پیازکاران هرمزگانی دست به کار ‌شد

وی تصریح کرد: کشاورزان خرد معمولا ۴ تا ۵ هکتار و کشاورزان عمده بالای ۱۰۰ هکتار کشت دارند و برای جبران ضرر و زیان آنها لازم است که زمینه صادرات محصولات آنها فراهم شود.

پیراسته گفت: سیاست گذاری نادرست و کاهش تقاضا برای این محصول به دلیل تعطیلی رستوران ها و کاهش خرید و صادرات قیمت آن را به شدت کاهش داده است به طوری که برای بسیاری از کشاورزان صرفه اقتصادی برای بیرون آوردن پیاز از زمین وجود ندارد.

وی با گلایه از تعیین قیمت خرید تضمینی پایین پیاز توسط شورای اقتصادی گفت: به هزینه های تولید کشاورزان توجهی نمی شود و تعیین قیمت ۵۹۶ تومان برای هرکیلوگرم از این محصول نشان از این امر است.

این مقام صنفی گفت: قیمت ۵۹۶ تومان قیمت پیاز توسط دولت با هزینه تمام شده ۲۰۰۰ تومان پیاز هم خوانی ندارد و قیمت آن از کاه نیز ارزان تر است.

پیراسته با اشاره به در پیش بودن گرما گفت: این امر باعث می شود که پیاز رسیده و بزرگ شود و بازار پسندی خود را ازدست دهد؛ تنها در ۷ شهرستان در جنوب استان کرمان ۱۰۰ هزار تن تا به امروز خرید تضمینی شده است و طرح دوم تولید پیاز نیز در حجمی بالغ ۳۰۰ هزار تن به بازار می آید.

رئیس نظام صنفی کشاورزی جنوب استان کرمان در واکنش به اینکه چرا بیشتر از نیاز بازار پیاز کاشته می شود که امروز با این شرایط رو به شوند، گفت: الگوی کشت رعایت نمی شود و ما نمی توانیم به کشاورزان بگوییم که چه محصولی بکارد یا نکارد.

وی اظهار داشت: در حال حاضر برای گوجه فرنگی، هندوانه و سیب زمینی نیز خریدار وجود ندارد و این محصول به نرخی خریداری می شود که برای کشاورزان به صرفه نیست،درحالی که تولید گوجه فرنگی نیز در مقایسه با سال قبل کاهش یافته است.

وی در پایان صحبت های خود گفت: مقرر شده است که پیاز هایی که از کشاورزان خرید تضمینی میشود به صورت رایگان در اختیار کمیته امداد، ستاد اجرای فرمان امام و بهزیستی قرار گیرد اما باید توجه داشت که این امر به تنظیم بازار پیاز کمکی نمیکند زیرا باعث کاهش دوباره تقاضا در بازار خواهد شد.

پست های گذشته

نظر ها

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

اخبار محبوب

اهمیت الگوی غذایی در رسیدن به جمعیت 150 میلیونی

وقتی ما می‌گوییم افزایش جمعیت باید بدانیم که یک هدف جمعیتی وجود دارد که در حال حاضر این هدف حدود 150 میلیون نفر است که برای...

نتایج نظارت میدانی رئیس کمیسیون کشاورزی از استان سیستان و بلوچستان

رئیس کمیسیون کشاورزی مجلس گفت: اقدامات لازم برای رفع مشکلات طرح ۴۶ هزار هکتاری انتقال آب به اراضی کشاورزی سیستان و بلوچستان انجام می‌شود. سید...

تأمین مرغ مورد نیاز مردم با نرخ مصوب/ فروش مرغ قطعه‌بندی امروز از سر گرفته می‌شود

معاون توسعه بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی با بیان این که مردم نگران تأمین مرغ با نرخ مصوب نباشند گفت: مصوب شده است از فردا...