نشست کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی – ۹ دی ماه

پست های مرتبط

سیدجواد ساداتی نژاد در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری خانه ملت، در تشریح نشست سه‌شنبه ۹ دی ماه کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی، گفت: دستور کار جلسه امروز کمیسیون کشاورزی در زمینه بررسی ظرفیت‌ها، مشکلات و چالش‌های صادرات محصولات کشاورزی به کشور روسیه بود.

نماینده مردم کاشان، آران و بیدگل در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه در نشست امروز سفیر جمهوری اسلامی ایران در روسیه، صادرکنندگان محصولات کشاورزی، سازمان راهداری، مسئولین وزارت خارجه، اتحادیه کامیون‌داران یخچالی، اعضای میز ایران و روسیه و فعالین صادرات محصولات کشاورزی حضور داشتند، ادامه داد: نشست امروز در زمینه شناخت مشکلات موجود در زمینه صادرات محصولات کشاورزی بسیار کمک کننده بود.

وی با تاکید بر اینکه میزان صادرات محصولات کشاورزی ایران به کشور روسیه که بازار ۳۰ میلیارد دلاری دارد حدودا ۴۵۰ میلیون دلار است، عنوان کرد: با توجه به ظرفیت‌های موجود نتوانسته‌ایم جایگاه مناسب خود را در بازار محصولات کشاورزی روسیه کسب کنیم به صورت مثال سهم کشور ایران از صادرات نارنگی به روسیه یک صدم درصد است.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ایران تنها ۳ درصد از بازار فلفل دلمه کشور روسیه را تامین می‌کند، تصریح کرد: به میزان ۲۰ هزار دلار گل تزئینی به بازار چند میلیون دلاری روسیه صادر می‌کنیم هر چند که کشور ما ظرفیت تولید گل بالایی دارد، همچنین سهم ترکیه از بازار صیفی‎‌‌جات روسیه سه برابر ایران است.

رئیس کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه یکی از محدودیت‌ها و نقاط ضعف صادرات محصولات کشاورزی به روسیه در زمینه راه و ترانزیت است، ادامه داد: کشور آذربایجان در اوج زمانی که باید محصولات کشاورزی را صادرکنیم کارشکنی‌هایی می‌کند این موضوع باعث شده تا دلالان با نرخ پایین محصولات را خریداری و به نام خود صادر کنند.

نماینده مردم کاشان، آران و بیدگل در مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه تعداد کامیون‌های یخچال‌دار با میزان صادرات محصولات کشاورزی همخوانی ندارد، تصریح کرد: ناوگان حمل و نقل کشور ظرفیت لازم برای حمل محصولات کشاورزی را ندارد و به کانتینر‌های یخچال دار بیشتری نیاز داریم.

وی با اشاره به اینکه متاسفانه به دلیل عدم حضور شرکت‌های صادرکننده بزرگ محصولات کشاورزی و اقدام تولیدکنندگان به صادرات؛ در مقاطعی از زمان مرزهای کشور به بازار میوه و تره‌بار تبدیل می‌شود، ادامه داد: حمل و نقل محصولات کشاورزی از طریق دریا و کشتی نیازمند تقویت است و باید شناخت بازار و حمایت از صادرکنندگان مدنظر قرار داده شود.

رئیس کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی در پایان با تاکید بر اینکه مقرر شد صادرات محصولات کشاورزی به عنوان یکی از اولویت‌های کمیسیون پیگیری و هر شش ماه یک بار از وضعیت صادرات محصولات کشاورزی به کمیسیون گزارشی ارائه شود، عنوان کرد: سفیران ایران در کشورهای مختلف با اولویت بازارهای هدف محصولات کشاورزی به خصوص کشورهای همسایه به کمیسیون کشاورزی دعوت می‌شوند.

پست های گذشته

نظر ها

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

اخبار محبوب

روایت اقتصاددانان از آثار جبران‌ناپذیر حذف ارز ۴۲۰۰ از بودجه ۱۴۰۰

همه اقتصاددانان بر رانت و فساد آن صحه گذاشته اما اغلب آنها می‌گویند حذف آن و با رسیدن دلار به نرخ ۱۷هزار و ۵۰۰تومان...

احداث بندر تخصصی صنایع چوب در استان گلستان

ررسی امکان شرایط احداث بندر تخصصی صنایع چوب برای تسهیل ورادات چوب موضوع نشست مشترک امروز کمیسیون کشاورزی و مسئولان ذی‌ربط بود. سید جواد ساداتی‌نژاد رئیس کمیسیون کشاورزی،...

فعال بودن یک چهارم موتور تولید کاغذ کشور

آقای آرین در استودیو گفت و گوی ویژه خبری یک شنبه شب شبکه دو سیما افزود: در بخش تولید نئوپان، دو میلیون متر مکعب...