ماده 2

پست های مرتبط

عبارات و اصطلاحاتی که در این قانون به کار رفته است دارای معانی زیر‌می‌باشد:

‌الف – سازمان: سازمان حفاظت محیط زیست.

ب – پسماند: به مواد جامد، مایع و گاز (‌غیر از فاضلاب) گفته می‌شود که به طور‌مستقیم یا غیرمستقیم حاصل از فعالیت انسان بوده و از نظر تولیدکننده زائد تلقی می‌شود.‌ پسماندها به پنج گروه تقسیم می‌شوند:

1 – پسماندهای عادی:

‌به کلیه پسماندهایی گفته می‌شود که به صورت معمول از فعالیت‌های روزمره انسان‌ها‌در شهرها، روستاها و خارج از آنها تولید می‌شود ازقبیل زباله‌های خانگی و نخاله‌های‌ساختمانی.

 

2 – پسماندهای پزشکی (‌بیمارستانی)

‌به کلیه پسماندهای عفونی و زیان‌آور ناشی از بیمارستانها، مراکز بهداشتی، درمانی،‌آزمایشگاه‌های تشخیص طبی و سایر مراکز مشابه گفته می‌شود. سایر پسماندهای‌ خطرناک بیمارستانی از شمول این تعریف خارج است.

 

3 – پسماندهای ویژه:

‌به کلیه پسماندهایی گفته می‌شود که به دلیل بالا بودن حداقل یکی از خواص‌خطرناک از قبیل سمیت، بیماری‌زایی، قابلیت انفجار یا اشتعال، خورندگی و مشابه آن به‌مراقبت ویژه نیاز داشته باشد و آن دسته از پسماندهای پزشکی و نیز بخشی از پسماندهای‌عادی، صنعتی، کشاورزی که نیاز به مدیریت خاص دارند جزء پسماندهای ویژه محسوب‌می‌شوند.

 

4 – پسماندهای کشاورزی:

‌به پسماندهای ناشی از فعالیتهای تولیدی در بخش کشاورزی گفته می‌شود از قبیل ‌فضولات، لاشه حیوانات (‌دام، طیور و آبزیان) محصولات کشاورزی فاسد یا غیر قابل‌مصرف.

 

5 – پسماندهای صنعتی: 

به کلیه پسماندهای ناشی از فعالیت‌های صنعتی و معدنی و پسماندهای پالایشگاهی‌صنایع گاز، نفت و پتروشیمی و نیروگاهی و امثال آن گفته می‌شود از قبیل براده‌ها، سرریزها‌و لجن‌های صنعتی.

ج – مدیریت اجرایی پسماند: شخصیت حقیقی یا حقوقی است که مسؤول ‌برنامه‌ریزی، ساماندهی، مراقبت و عملیات اجرایی مربوط به تولید، جمع‌آوری، ‌ذخیره‌سازی، جداسازی، حمل ونقل، بازیافت، پردازش و دفع پسماندها و همچنین‌آموزش و اطلاع رسانی در این زمینه می‌باشد.

1 – دفع: کلیه روش‌های از بین بردن یا کاهش خطرات ناشی از پسماندها از قبیل ‌بازیافت، دفن بهداشتی، زباله‌سوزی.

2 – پردازش: کلیه فرایندهای مکانیکی، شیمیایی، بیولوژیکی که منجر به تسهیل در‌عملیات دفع گردد.

‌د – منظور از آلودگی همان تعریف مقرر در ماده (9) قانون حفاظت و بهسازی محیط‌زیست مصوب 1353.3.28 – است.

‌تبصره 1 – پسماندهای پزشکی و نیز بخشی از پسماندهای عادی، صنعتی و‌کشاورزی که نیاز به مدیریت خاص دارند، جزو پسماندهای ویژه محسوب می‌شوند.

‌تبصره 2 – فهرست پسماندهای ویژه ازطرف سازمان، با همکاری دستگاههای ‌ذی‌ربط تعیین و به تصویب شورای عالی حفاظت محیط زیست خواهد رسید.

‌تبصره 3 – پسماندهای ویژه پرتوزا تابع قوانین و مقررات مربوط به خود می‌باشند.

‌تبصره 4 – لجن‌های حاصل از تصفیه فاضلابهای شهری و تخلیه چاه‌های جذبی‌فاضلاب خانگی درصورتی که خشک یا کم رطوبت باشند، در دسته پسماندهای عادی‌قرار خواهند گرفت.

پست های گذشته

مطلب قبلیماده 1
مطلب بعدیماده 3

نظر ها

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

اخبار محبوب

طلای سرخ افغانستان بار دیگر مقام نخست کیفیت را در سطح جهان به دست آورد

وزارت زراعت اعلام کرده است که زعفران افغانستان بار دیگر توانسته از نگاه کیفیت مقام نخست را در سطح جهان به دست آورد. کیفیت و...

اختیارات وزارت جهاد کشاورزی به این حوزه واگذار شود

بازگرداندن اختیارات وزرات کشاورزی به این وزرات‌خانه آن هم در زمانی که اقتصاد کشور دچار تلاطم جدی است به مهمترین مطالبه این روزهای کمیسیون...

برخورداری از سازمان غذا مستقل یک ضرورت مهم است

داشتن یک سازمان غذا مستقل ضرورت مهم امروز ماست. موضوع مهمی که در نشست مشترک امروز (سه‌شنبه 21 مرداد 99) کمیسیون کشاورزی با نمایندگانی از وزارت...