ماده 1

پست های مرتبط

به منظور انجام بیمه انواع محصولات کشاورزی، دام، طیور، زنبور عسل، کرم ابریشم و آبزیان پرورشی در مقابل خسارت‌های ناشی از‌سوانح طبیعی و حوادث قهری نظیر تگرگ، طوفان، خشکسالی، زلزله، سیل، سرمازدگی، یخبندان، آتش‌سوزی، صاعقه، آفات و امراض نباتی عمومی و ‌قرنطینه‌ای امراض واگیر حیوانی عمومی و قرنطینه‌ای به عنوان وسیله‌ای برای نیل به اهداف و سیاست‌های بخش کشاورزی، صندوق بیمه کشاورزی در ‌بانک کشاورزی تأسیس می‌شود.

‌تبصره 1 – صندوق بیمه محصولات کشاورزی دارای استقلال مالی و شخصیت حقوقی است و بر اساس مقررات قانونی شرکت‌های دولتی اداره و‌دارای شورای عالی مرکب از وزراء کشاورزی، امور اقتصادی و دارایی، بازرگانی، مشاور و رئیس سازمان برنامه و بودجه به ریاست وزیر کشاورزی‌می‌باشد، حدود وظایف و اختیارات شورای عالی در اساسنامه صندوق بیمه محصولات کشاورزی خواهد آمد.

‌تبصره 2 – شورای عالی بیمه محصولات کشاورزی دارای کمیته فنی مرکب از نمایندگان ذی‌صلاح و تام‌الاختیار اعضای شورای عالی و صندوق با‌ وظایف زیر خواهد بود.

1 – بررسی و تأیید کلیه طرح‌ها و برنامه‌ها و مسائلی که از طریق صندوق به شورای عالی احاله می‌گردد.

2 – نظارت بر حسن اجرای طرح‌ها و برنامه‌های مصوب به نیابت از طرف شورای عالی.

3 – بررسی و اظهار نظر مشورتی در مورد مسائل و مشکلاتی که توسط صندوق ارجاع می‌شود.

‌تبصره 3 – هیأت مدیره صندوق مرکب از 5 نفر شامل مدیر عامل بانک کشاورزی و یک نفر از هیأت مدیره بانک کشاورزی و یک نماینده از جهاد‌ سازندگی و دو نفر دیگر به معرفی وزیر کشاورزی و تصویب شورای عالی می‌باشد. مدیر عامل بانک کشاورزی سمت مدیر عامل صندوق بیمه ‌محصولات کشاورزی را نیز به عهده خواهد داشت.

‌تبصره 4 – سرمایه اولیه صندوق بیمه کشاورزی مبلغ یک میلیارد ریال می‌باشد که به پیشنهاد وزارت کشاورزی از طریق دولت تأمین و پرداخت‌می‌گردد. سرمایه صندوق طبق اساسنامه مربوطه و با تصویب شورای عالی بیمه محصولات کشاورزی قابل افزایش می‌باشد.

‌تبصره 5 – دولت موظف است اساسنامه فوق را ظرف 3 ماه از تاریخ تصویب این لایحه تهیه و برای تصویب تقدیم مجلس شورای اسلامی نماید.

‌تبصره 6 – کمک دولت بابت تأمین قسمتی از سهم حق بیمه کشاورز و جبران زیانهای احتمالی عملیات بیمه به پیشنهاد شورای عالی صندوق بیمه‌محصولات کشاورزی و تصویب هیأت وزیران هرساله در بودجه کل کشور منظور و به صندوق پرداخت خواهد شد.

‌تبصره 7 – به تدریج که صندوق بیمه محصولات کشاورزی آمادگی لازم را برای انجام وظایف خود بر اساس این لایحه در هر منطقه و برای هر‌محصول اعلام نماید صندوق کمک به تولیدکنندگان خسارت دیده محصولات کشاورزی و دامی به فعالیتهای خود در آن منطقه و برای آن محصول‌خاتمه داده و منابع و امکانات مربوط را به صندوق بیمه محصولات کشاورزی منتقل خواهد نمود.

 

قانون فوق مشتمل بر ماده واحده و هفت تبصره در جلسه روز یکشنبه اول خرداد ماه یک هزار و سیصد و شصت و دو مجلس شورای اسلامی تصویب‌و به تأیید شورای نگهبان رسیده است.

پست های گذشته

مطلب قبلیماده 35
مطلب بعدیسیاست 4

نظر ها

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

اخبار محبوب

کاهش ضریب مکانیزاسیون کشاورزی کشور

با وجود اهمیت بسیار زیاد فناوری ماشینی درکشاورزی، سیاست‌های دولت باعث عرضه نامناسب ماشین‌آلات به بخش کشاورزی شده است. میزان تزریق ماشین‌آلات به بخش...

اختلاف کاذب ۴۰ درصدی گوشت از دامداری تا مغازه

رئیس انجمن صنفی گاوداران گفت: با توجه به نرخ کنونی گوساله زنده، فروش گوشت گوساله با نرخ بالاتر از ۱۰۰ هزار تومان گرانفروشی است. احمد...

خبرنامه نهال – شماره ۳

بولتن خبری رصد محیطی، اخبار، دانش، فناوری و اقتصاد برای دانلود خبرنامه اینجا کلیک کنید.