ماده ۲

پست های مرتبط

ماده ۲-  سازمان توسعه تجارت کشاورزی ایران از ادغام معاونت بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی و سایر واحدهای ذیربط این وزارتخانه با تشخیص وزیر جهاد کشاورزی و واحدهای مرتبط با بخش کشاورزی در وزارت صنعت، معدن و تجارت با تشخیص وزیر صنعت، معدن و تجارت، با وظایف زیر تشکیل می­گردد:

  1. توسعه بازارهای صادراتی کالاهای کشاورزی،
  2. مدیریت ذخایر راهبردی مربوطه در چهارچوب تصمیمات ستاد تنظیم بازار کشاورزی،
  3. توان‏افزایی و ارتقاء نقش تشکل‏های فراگیر بخش کشاورزی، در تجارت داخلی و خارجی کالاهای کشاورزی،
  4. توسعه همکاری‏های منطقه‌ای با سایر کشورها به ویژه همسایگان در تجارت کالاهای کشاورزی،
  5. توسعه نشان‏های تجاری و اختصاص مشوق‌ها و تسهیلات لازم به کالا های کشاورزی،
  6. حذف واسطه‏های غیرضروری از بازار کالاهای کشاورزی با تأکید بر تقویت و توسعه بورس کالا و بازارهای محلی عرضه مستقیم،
  7. حذف تشریفات زاید تجارت کالاهای کشاورزی در چارچوب قوانین،
  8. راه‌اندازی زیرساخت شناسه‌گذاری، بارنامه الکترونیکی و رهگیری کالاهای کشاورزی تا رسیدن به مصرف‌کننده نهائی،
  9. حمایت از ایجاد و گسترش زیرساختهای توسعه تجارت کالای کشاورزی و مناطق ویژه تجاری کشاورزی،
  10. تعیین وابسته های تجاری کشاورزی و اعزام به کشورهای بازار هدف کالاهای کشاورزی ایران،

تبصره ۱- سازمان توسعه تجارت کشاورزی ایران مکلف است در سال ۱۴۰۱، نسبت به راه‏اندازی سامانه جامع‏ اطلاعات تولید و عرضه کالاهای کشاورزی، به منظور: ۱) ارائه اطلاعات روزانه بازار داخلی و تجارت کالاهای کشاورزی، ۲) انجام پیش‏بینی‏ها و ارائه داده‏های موردنیاز برای برنامه‏ریزی تولید، عرضه و صادرات کالاهای کشاورزی متناسب با تقاضا و مصرف داخلی و خارجی، پیش از شروع فصل زراعی و یا دوره تولیدی ۳) عرضه اطلاعات میزان تولید داخلی کالاهای کشاورزی، با هدف تنظیم حجم و زمان واردات و صادرات، متناسب با بازار داخلی اقدام نماید. اعتبارات مورد نیاز در بودجه سنواتی وزارت جهاد کشاورزی پیش بینی می شود.

تبصره ۲– دو شرکت مادرتخصصی بازرگانی دولتی ایران و مادرتخصصی خدمات کشاورزی با شرکت­های زیرمجموعه آنها شامل شرکت پشتیبانی امور دام و شرکت خدمات حمایتی کشاورزی وابسته به سازمان توسعه تجارت کشاورزی ایران فعالیت می­نمایند. دولت موظف است ظرف مدت سه ماه از تاریخ لازم الاجرا شدن این قانون نسبت به اصلاح اساسنامه شرکتهای مذکور در همین راستا اقدام نماید.

تبصره ۳– سازمان دارای شخصیت حقوقی مستقل بوده و بصورت موسسه دولتی وابسته به وزارت جهاد کشاورزی خواهد بود و اساسنامه آن ظرف دو ماه از تاریخ لازم الاجرا شدن این قانون در اجرای اصل (۸۵) قانون اساسی به تصویب کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس شورای اسلامی می رسد.

تبصره ۴- کلیه ماموریت ها، وظایف، امکانات، اعتبارات و کارکنان تشکیلات ادغامی موضوع ماده (۲) این قانون حسب مورد از وزارتین مذکور منتزع و به سازمان توسعه تجارت کشاورزی ایران منتقل می شود.

پست های گذشته

مطلب قبلیماده ۱
مطلب بعدیماده ۳

نظر ها

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

اخبار محبوب

خرید تضمینی گندم از ۱ میلیون تن گذشت

مدیرکل هماهنگی خرید داخلی شرکت بازرگانی دولتی ایران ایران از خرید تصمینی یک میلیون و ۱۰۰ هزار تن گندم به ارزش حدود ۴۳ هزار...

روسیه با افزایش تولیدات کشاورزی گرانی را مهار کرد

رئیس جمهور روسیه گفت:‌ افزایش تولیدات محصولات کشاورزی در سال جاری به کاهش گرانی و تورم در این کشور کمک می کند. ولادیمر پوتین رئیس...

به دنبال احیاء اکوسیستم و زیست بوم در حوزه کشاورزی هستیم

ضرورت احیاء اکوسیستم و زیست بوم در حوزه کشاورزی مهمترین دغدغه ای است که معاون علمی و فناوری رئیس جمهور دکتر سورنا ستاری در...