عشایر

پست های مرتبط

مسأله عشایر در کشور ما، یکی از مسایل حسّاس و مهم است. در سرتاسر کشور، مخصوصاً در مناطق مهم و حسّاس مرزی، مجموعه های عشایر از قدیم الایّام سکونت دارند و با لهجه های مختلف و آداب و عادات متفاوت، زندگی می کنند. درعین حال خصوصیّات مشترکی هم دارند که همان خصوصیّاتِ اصیل اسلامیِ ملّت ایران است. فرهنگ فاسد و مفسد غرب، در بعضی از مردم نقاط کشور تأثیر گذاشت و رفتار و اخلاق اسلامی خوب آنها را عوض کرد؛ امّا در این مردم مؤمن و پُرشور و بااخلاص مؤثّر واقع نشد و دست بیگانگان به اعماق و زوایای زندگی عشایر و طوایف کشور ما نرسید. شما هرجا باشید، سرباز اسلام هستید. برادران شجاع عشایر ما در هر نقطه ای که هستند، باید بدانند امروز وظیفه انسانی تک تک عشایر مؤمن کشور، دفاع از انقلاب و نظام جمهوری اسلامی است، که باید با قوّت و قدرت انجام گیرد. مسئولیت دیگری که عشایر بر عهده دارند، تولید و رفع نیاز بخشی از احتیاجات کشور است. عشایر از قدیم یک قشر تولیدکننده و مایه برکت برای کشور بوده اند. در دورانی که مسئولان نظام جمهوری اسلامی سعی در بازسازی کشور دارند، عشایر باید این توان را حفظ کنند و بالا ببرند. البتّه مسئولان موظّف هستند به امور عشایر برسند و مشکلات احتمالی آنها را برطرف کنند (۹/۴/۱۳۶۸).
من در استان فارس، در استان کهکیلویه و بویراحمد، در استان سیستان و بلوچستان، سراغ عشایر رفتم؛ هرجا که به عشایر سرزدم، دیدم که وضع و شرایط زندگی آنان و جاده و مسیر ییلاق و قشلاقشان و آذوقه رسانی به آنها سخت است و بعضی از اقلامی که احتیاج دارند – قند، شکر، برنج و روغنشان – باید از شهر بیاید. ان شاءاللَّه هیچ وقت شماها محتاج آذوقه شهر نشوید؛ بلکه بتوانید حقیقتاً آن را تأمین و پشتیبانی کنید، تا این ملت محتاج بیگانگان نباشد. عشایر میخواهند بچه هایشان به مدرسه بروند، اما سخت است. در بین این جوانان عشایر، افراد بسیار با استعداد هست؛ من خودم دیده ام. در طول سالیان سیاه حکومت پهلوی – که خداوند روزبه روز بر عذابشان بیفزاید و آنها را با شیطان صفتان گذشته تاریخ محشور بکند – مشکلات عشایر باقی ماند، اما بعد از انقلاب خیلی کار کردند؛ لیکن آن مقداری که کار کرده اند، با آن مقداری که نیاز هست، خیلی فاصله دارد. باز هم بایستی برای عشایر خیلی تلاش بشود؛ وظیفه است. بحمداللَّه حالا میبینم که مسؤولان نسبت به کار شماها دلسوز و علاقه مندند و دنبال می کنند؛ امیدواریم که بتوانند مشکلات را برطرف کنند (۳۱/۵/۱۳۷۰).
همیشه پشت سر مسؤولان و پشتیبان آنها باشید. مسؤولان کشور به شما علاقه مندند و خدمتگزار شما هستند؛ البته وظیفه شان هم هست و باید برای مردم خدمت کنند. برنامه هایی که آنها دارند، اجرا خواهند کرد و شما باید ان شاءالله در همان جهتی که آنها معین می کنند، عمل کنید تا آینده خوبی برای عشایر به وجود بیاید. این وضع زندگی، اسلامی نیست؛ در اسلام مردم باید از حداقل رفاه در زندگی برخوردار باشند. نه خانهی، نه محل سکونتی، نه تغذیه خوبی، نه راهی؛ این که اسلامی نیست (۱۷/۷/۱۳۷۱).
از خداوند متعال میخواهم که به مسؤولان توفیق دهد تا بتوانند به وظایف خودشان در قبال عشایر عزیز و شما عزیزان این منطقه عمل کنند و ان شاءاللَّه مشکلات شما – چه مسأله کوچ، چه مسأله سکونت داوطلبانه و چه مسائل مربوط به دامداری – برطرف شود (۶/۵/۱۳۷۹).
عشایر همان طوری که امام فرمودند، ذخائر انقلابند. همه عشائر، مرزداران، سنت داران، حافظان هویت و حیثیت بومی این کشورند. … عشایر مرزداری کردند. … این عشایر عزیز – در این منطقه هم همین جور است، در جاهای دیگر هم ما همین را بِعینه مشاهده کردیم – مرکز استعدادهای درخشانند؛ استعدادهای برجسته. این جوان های شما استعدادهائی هستند که انسان میتواند امیدوار باشد که کشور به این استعدادها در آینده ببالد و افتخار کند. این استعدادها باید شکوفا شود. توسعه خدمات، توسعه کارهای آموزشی، توسعه سواد و معلومات در بین آحاد مردم، در بین عشایر، در شهرهای گوناگون، این امکان را برای آینده این منطقه در اختیار ما و شما قرار میدهد (۲۴/۲/۱۳۸۸).


گردآوری شده توسط هسته سیاست کشاورزی مرکز رشد دانشگاه امام صادق (ع)

پست های گذشته

مطلب قبلیروستاها
مطلب بعدیکشاورزان نمونه

نظر ها

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

اخبار محبوب

فعال بودن یک چهارم موتور تولید کاغذ کشور

آقای آرین در استودیو گفت و گوی ویژه خبری یک شنبه شب شبکه دو سیما افزود: در بخش تولید نئوپان، دو میلیون متر مکعب...

کوچ ماشینی اجباری عشایر برای جلوگیری از شیوع ویروس کرونا

شاهپور علائی‌مقدم رییس سازمان امور عشایر ایران اظهار کرد: ۲۴۷ هزار خانوار عشایری در کشور داریم که اگر به هر خانوار ۵۰۰ هزار تومان...

خبرنامه نهال – شماره ۱۵

بولتن خبری رصد محیطی، اخبار، دانش، فناوری و اقتصاد برای دانلود خبرنامه اینجا کلیک کنید.