صادرات گندم روسیه رکورد زد

پست های مرتبط

به دلیل حساسیت امنیت غذایی به ویژه در زمان شیوع بیماری کرونا، کشورها روی تولید محصولات اساسی از جمله گندم، خوراک دام و طیور و دانه های روغنی متمرکز شده اند به طوریکه صادرات گندم روسیه امسال رکورد زد.


به نقل از راشاتودی، میزان صادرات غلات روسیه به رغم شیوع ویروس کرونا و بحرانی که این بیماری در صادرات ایجاد کرده، با افزایش قابل ملاحظه ای مواجه شد.

بر اساس آخرین گزاش دیده بان کشاورزی روسیه، میزان صادرات غلات این کشور که بزرگترین صادر کننده دنیا هم محسوب می شود نسبت به سال گذشته ۲۰ درصد افزایش یافته است.

بر اساس این گزارش در سال ۲۰۲۰، تا ۲۷ دسامبر میزان صادرات غلات این کشور به ۵۷٫۷ میلیون تن رسیده است.

آمارهای وزارت کشاورزی این کشور هم اعلام کرده که میزان صادرات گندم روسیه در سال جاری از ۳۸٫۳ میلیون تن گذشته و در بین غلات بیشترین میزان صادرات داشته است.

همچنین میزان صادرات جو و ذرت هم از به ترتیب از ۶٫۱ میلیون تن و ۳٫۷ میلیون تن فراتر رفته است، میزان صادرات روغن خوراکی ۲٫۲ میلیون تن و دانه آفتابگردان به ۱٫۴ میلیون تن رسیده است.

صادرات گندم روسیه به ۱۳۸ کشور از جمله ایران، ترکیه،عربستان،چین،بنگلادش،قزاقستان انجام می شود.

ابتدای امسال روسیه برای صادرات برخی از محصولات گندم، جو و ذرت تا پایان ژوئن محدودیت ایجاد کرد.این اقدام را با هدف  تامین نیاز داخل و جلوگیری از افزایش قیمت ها اجرا کرده که در یکسال گذشته با شیوع ویروس کرونا و کاهش قیمت نفت وضعیت وخیمی را برای کشورها رقم زده است.

روسیه در عین حال برای صادرات گندم از ۱۵ فوریه مالیات تعیین کرده و مشاور وزیر کشاورزی روسیه پیش بینی کرده که میزان صادرات گندم این کشور در سال ۲۰۲۰-۲۰۲۱ به ۳۶٫۳ میلیون تن کاهش یابد.

کشورها به ویژه پس از بیماری کووید ۱۹ استراتژی جدیدی را در باره امنیت غذایی و صادرات محصولات کشاورزی و غذایی خودشان اتخاذ کرده اند از جمله اینکه تامین نیاز داخل را اولویت قرار داده اند و صادرات خود را محدودتر کرده اند.

نکته بعدی اینکه کشورها روی تولید محصولات اساسی از جمله گندم، خوراک دام و طیور و دانه های روغنی  متمرکز شده  است.

رئیس جمهور روسیه از سالها پیش برنامه مبسوطی برای افزایش تولید وصادرات محصولات کشاورزی در این کشور اجرایی می کند که گندم یکی از آنها است همچنین پوتین دستور داده که تولیدات کشاورزی روسیه باید غیر تراریخته باشد.

منبع: فارس

پست های گذشته

نظر ها

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

اخبار محبوب

نخستین مجوز گردشگری کشاورزی در چاراویماق صادر شد

علیرضا بایرام زاده روز یک شنبه در جمع خبرنگاران، افزود: این مجموعه گردشگری در زمینی به مساحت هفت هزار مترمربع و در اراضی روستای...

دو پیشنهاد واردکنندگان برای کنترل قیمت نهاده‌های دامی پس از حذف ارز ۴۲۰۰

به نقل از روابط عمومی اتحادیه واردکنندگان نهاده های دام و طیور ایران(اوندا)؛ این اتحادیه در نامه ای به محمد باقر قالیباف رئیس مجلس...

سهم دولتی‌ها از واردات کالاهای اساسی به ۵۰ درصد رسید

اتحادیه واردکنندگان نهاده های دام و طیور ایران اعلام کرد:دستگاه‌های دولتی با استفاده از شرایط تحریم و با توجیه تامین ذخائر استراتژیک، واردات گسترده...