روستاها

پست های مرتبط

باید آهنگ مهاجرت از روستاها به شهرها کُند بشود و از بین برود به تدریج. از شهرها مردم بروند به روستاها، از شهرهاى بزرگ بروند به شهرهاى کوچک، از شهرهاى کوچک بروند به روستاها، مردم بروند روستاها را باز هم آباد کنند. کسى که در روستاست یک تولید کننده است. کسى که توى شهر زندگى مى کند یک مصرف کننده است. شما ببینید چقدر مصیبت بزرگى است که یک روستایى بیاید توى شهر یعنى یک تولید کننده تبدیل بشود به یک مصرف کننده، این خسارت بزرگى است براى جامعه و انقلاب. البته توى شهر هم یک کارهایى است که یک عدّه اى باید انجام بدهند، آنها هم کارهاى لازمى است، اما جایز نیست آن کسانى که کار به آن مهمى و به آن تأثیر بر دوشش هست و بر عهده اش هست – یعنى کار کشاورزى – این بیاید و تبدیل بشود به یک مصرف کننده، به یک حاشیه نشین توى شهر، به یک دست فروش، به یک کارِ عرض کنم که کننده کارهاى غیر لازم و گاهى مضر. بنابراین ان شاءاللَّه بایستى روستاها آباد بشود، همه مسؤولین بخش هاى مختلف و کسانى که به نحوى به مسائل کشاورزى ارتباط دارند، مسؤولین وزارت راه، مسؤولین وزارت نیرو، مسؤولین بقیه وزارتخانه ها و در رأس همه مسؤولین وزارت کشاورزى و جهاد سازندگى، مسأله روستاها را در اولویت کامل قرار بدهند (۲۲/۲/۱۳۶۳).
ما باید بتوانیم روستاهاى خودمان را خودکافى کنیم، روستاها که خودکافى شدند کشور خودکافى خواهد شد. ما باید بتوانیم روستائى را به روستا دلگرم کنیم، اگر اینکار شد، این موج بدشگون مهاجرت به این شکلى که امروز هست، وجود نخواهد داشت. کِى ما مى توانیم این کار را بکنیم؟ وقتى که کشاورزى را ترویج کنیم. در کنار کشاورزى البته روستائى مى تواند کارهاى فرعى هم داشته باشد و دلگرم بشود به زندگى در روستا، براى اینکار لازم است همّت، و پى گیرى در مسأله کشاورزى انجام بگیرد (۴/۸/۱۳۶۴).
کشاورزان ما خیلى زحمت مى کشند و تلاش مى کنند؛ این دسترنج باارزش آن ها باید محصول متناسبى را براى خود آن ها و براى کشور به وجود آورد. سیاست کلّى باید این باشد: روستاها را آباد کنید؛ زندگى را در روستاهاى کشور آسان کنید؛ دسترسى روستاییان عزیز را- که از قشرهاى محروم کشور هستند- به امکانات زندگى ممکن کنید؛ براى آن ها وسیله ارتباط، راه و جاده و امکان حمل و نقل و بقیه امکاناتى که براى یک زندگى راحت لازم است، به طور کامل فراهم کنید. از اوّلِ انقلاب، این کارها با شدّت و انگیزه خاصّى در اقصى نقاط کشور شروع شد؛ اما باید کار ادامه پیدا کند و برنامه ریزى کامل بشود. این ها وظایف بزرگى است. همه این ها همّتهاى بلند، ایمان هاى عمیق و انگیزه هاى صادق و راستین لازم دارد. البته مسئولان داراى ایمان و انگیزه اند؛ لذا همه ابزار و وسایل کار را باید جمع کنند. کشور ما به طور طبیعى فقیر نیست؛ ما امکانات فراوان طبیعى کم نداریم؛ از لحاظ نیروى انسانى هم کشور ما بالقوّه ثروتمند است؛ لذا مسئولان باید از این امکانات استفاده کنند و چهره زشت فقر و نیاز و عدم استقلال در زمینه هاى اقتصادى را از این کشور پاک کنند و بزدایند. این کار- همان طور که عرض کردیم- احتیاج دارد به اینکه در داخل این مجموعه، ایمان و تخصّص و تجربه و کارایى و انگیزه و خلاصه کارِ جهادى تحقّق پیدا کند (۱۲/۱۰/۱۳۸۰).
ارتقاء سطح درآمد و زندگى روستاییان و کشاورزان با تهیه طرحهاى توسعه روستایى، گسترش کشاورزى صنعتى، صنایع روستایى و خدمات نوین و اصلاح نظام قیمت گذارى محصولات کشاورزى (سیاست هاى کلى برنامه پنجم توسعه ، ۲۱/۱۰/۱۳۸۷)
یک مسأله اساسی ای که این عمدتاً [مربوط به ] وزارت کشاورزی است -منتها فقط کار وزارت کشاورزی نیست- تمرکز بر روستا است. یعنی واقعاً این را یکی از بخش های اساسیِ برنامه ریزی دولت باید قرار داد: ما متمرکز بشویم روی روستا. حرفش را در سال های مختلف خیلی زده ایم امّا این کار عملاً اتّفاق نیفتاده. ما بایستی صنایع تبدیلی را به روستاها ببریم، به بعضی از شهرها ببریم. … اگر به صنایع روستایی اهمّیّت بدهیم، اگر به روستاها اهمّیّت بدهیم، اگر به این باغدارها اهمّیّت بدهیم، اینها بهترین خدمت به روستاها و به فقرای ما در روستاها و در جاهای دیگر است (۴/۶/۱۳۹۴).
صنایع مناسب با روستا که اگر راه بیفتد [کارساز است]. صنایع کوچکی هست که متناسب با روستا است؛ فرض کنید باغ های ارومیّه مثلاً درخت های سیب دارد، سیب های اینها می افتد و میریزد روی زمین -بنده دیدم این را- و کود می شود. قیمتش آن قدر ارزان است که برای صاحب باغ نمی ارزد که پول بدهد این را جمع کنند بفرستند یک جایی! [یعنی] قیمت ندارد؛ درحالی که اگر فرض کنید کارخانه افشره سازی یا کمپوت سازی یا فلان، همان جا تشکیل بشود، همه این ثروت زنده می شود. راه ها این جوری است؛ یعنی هیچ راه پیچیده دشواری وجود ندارد؛ خیلی راه های آسانی است، با سرمایه گذاری های کوچک. گاهی به ما میگویند آقا! اگر یک شغل بخواهیم درست بکنیم، صد میلیون لازم دارد؛ این شغلهایی که من میگویم، صد میلیون که هیچ، گاهی ده پانزده میلیون هم لازم ندارد. [اینها] راه های روشنی است؛ خب باید همّت کنند و بکنند. بنابراین به نظر من اردوهای جهادی خیلی خوب است؛ پرداختن به مسأله روستاها مهم است (۱۲/۴/۱۳۹۵).


گردآوری شده توسط هسته سیاست کشاورزی مرکز رشد دانشگاه امام صادق (ع)

پست های گذشته

مطلب قبلیامنیت و سلامت غذا
مطلب بعدیعشایر

نظر ها

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

اخبار محبوب

قیمت جوجه یک روزه ماهانه تعیین شود

ررسی امکان تعیین قیمت تخم‌مرغ و جوجه یک روزه به صورت ماهانه موضوع نشست امروز (سه شنبه 21 مردادماه) کمیسیون کشاورزی با نمایندگانی از وزارت جهاد...

امنیت غذایی جهان در سال ۲۰۲۱

در حالی که سازمان ملل متحد پیش بینی کرده بود تا سال ۲۰۳۰ گرسنگی در جهان ریشه کن شود اما جدیدترین گزارش جهانی حاکی...

احتمال فاسد شدن چند ده هزار تن نهاده دامی دولتی و خصوصی در گمرکات شمال کشور

یک مقام مسئول در گمرک از احتمال فاسد شدن چند ده هزار تن نهاده دامی دولتی و خصوصی در گمرکات شمال کشور خبر داد. به...