جدال باغداران «لهوس» سی‌سخت با تبعات زلزله و بی‌خیالی مسؤولان!

پست های مرتبط

باغات کشاورزی منطقه لهوس سی سخت چسپیده به جهاد کشاورزی شهرستان دنا مورد بی‌توجهی فراوان قرار گرفته و باعث خشک زدن بخش وسیعی از باغات این منطقه شده است.

کشاورزان و باغداران منطقه «لهوس» سی‌سخت از بی‌توجهی جهاد کشاورزی شهرستان دنا نسبت به خود ناراضی و گلایه‌مند هستند. زلزله ۲۹ بهمن ۹۹ علاوه بر خسارت به منازل مسکونی شهر سی‌سخت، تأسیسات، جداول کشاورزی و منابع آب کشاورزان را دچار خسارات فراوانی کرد که در برخی از مناطق به همت خیرین و همکاری خود مردم مشکلات آنها برطرف شد.

در این بین کشاورزان و باغداران منطقه لهوس سی‌سخت از خسارات زلزله ۲۹بهمن بی نصیب نبودند و بیشتر جداول و منبع آب آنها دچار خسارات شدید شده است.

آن‌ها می‌گویند با مراجعه چندین باره به اداره جهاد کشاورزی شهرستان دنا مورد بی‌توجهی قرار گرفته‌اند و مسئولان جهاد کشاورزی همکاری آن چنانی با این کشاورزان و باغداران نداشته‌اند.

کشاورزان منطقه لهوس اظهار داشتند که چندین بار به جهاد کشاورزی شهرستان دنا و جهاد کشاورزی استان نامه نگاری انجام داده‌ایم و چندین بار هم به صورت انفرادی و گروهی مراجعه کرده‌ایم که متأسفانه با جواب سر بالا رو به رو شده‌ایم و مثل سال های قبل وعده‌های توخالی حواله کرده‌اند.

یکی از کشاورزان گفت: منبع آب باغات لهوس متعلق به سال‌های گذشته است و تاکنون جهاد کشاورزی شهرستان دنا که در همسایگی این باغات قرار دارد هیچ توجهی نکرده به طوری که پارسال مبلغ ۳۰میلیون تومان وام برای لایروبی قنات باغات منطقه لهوس تأمین اعتبار گردید که با تغییر و تحول مدیریتی، متأسفانه مدیریت جدید حاضر به پرداخت این مبلغ نگردید.

این باغدار تصریح کرد: زلزله باعث شده است که تمام جداول و منبع آب دچار ترک خوردگی شدید گردد که باعث هدر رفت حداقل دو سوم آب موجود می‌شود و این مهم باتوجه به وضعیت کمبود بارندگی‌های اخیر مشکلات بسیار زیادی برای ما خواهد داشت.

گفتنی است آن گونه که کشاورزان لهوسی می‌گویند منطقه زیر کشت لهوس بیش از ۷۰ هکتار بوده که به دلیل بی‌توجهی‌ها به این منطقه تنها در حدود ۲۰ هکتار زیر کشت بوده و مابقی آن خشک و لم یزرع شده است.

برای مشاهده تصاویر و فیلم اینجا کلیک کنید.

پست های گذشته

نظر ها

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

اخبار محبوب

تولید محصولات کشاورزی ایران می‌تواند ۲.۵ برابر شود

مدیرعامل شرکت های سهامی زراعی فعالیت های کشاوزی گفت: بهره وری کشاورزان در شرکت های زراعی با توجه به محاسبه دقیق هزینه کرد، درآمد...

باغداران آلبالو را ارزان‌تر از پارسال می‌فروشند/ بی‌انصافی ‌آب‌میوه‌سازان در کاهش قیمت خرید و افزایش قیمت فروش

باغداران کشور در سایه بی‌توجهی مسئولان و عدم نظارت بر بازار، قیمت محصولات باغی خود را کمتر از قیمت پارسال می‌فروشند و این در...

بازار محصولات کشاورزی آشفته است

نوسانات قیمت بازار باعث آشفتگی در بازار محصولات کشاورزی شده است. وضعیتی که دکتر ساداتی نژاد رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس...