تولید محصولات کشاورزی ایران می‌تواند ۲.۵ برابر شود

پست های مرتبط

مدیرعامل شرکت های سهامی زراعی فعالیت های کشاوزی گفت: بهره وری کشاورزان در شرکت های زراعی با توجه به محاسبه دقیق هزینه کرد، درآمد و سود؛ ۲.۵ برابر بیشتر از کشاورزان دیگر است.

غلامحسین طباطبایی مدیرعامل شرکت های سهامی زراعی فعالیت های کشاوزی در نشستی با تاکید بر اینکه با فعالیت شرکت های سهامی زراعی می توان طی چند سال تولید محصولات کشاورزی را ۲ تا ۲٫۵ برابر کرد، گفت: هم اکنون ۸۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی خرد در ۱۳ استان کشور تحت پوشش شرکت های سهامی زراعی قرار دارند که ۷۵ درصد تولیدات این شرکت ها در بخش زراعی و ۲۵ درصد در بخش باغی است.

وی اجرای الگوی کشت و کشت مکانیزه را از مزیت توسعه شرکت های سهامی زراعی عنوان کرد و افزود: بهره وری کشاورزان در شرکت های زراعی با توجه به محاسبه دقیق هزینه کرد، درآمد و سود، ۲٫۵ برابر بیشتر از کشاورزان دیگر است.

طباطبایی گفت: در حال حاضر عمده این شرکت ها در استان های خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، فارس، ایلام، اصفهان، گلستان و کرمانشاه فعال هستند.

وی ادامه داد: در این نوع از فعالیت نظام بهره برداری کشاورزی، تمامی زنجیره تولید در کنار یکدیگر قرار دارند.

طباطبایی، گفت: از دیگر مزایای کشاورزی غیر خرد، پیاده سازی و اجرای الگوهایی چون کشاورزی پایدار و کشت قراردادی است و کشاورزانی که تحت پوشش شرکت‌های سهامی زراعی فعالیت دارند از مالکیت زمین برخوردار هستند، اما براساس قرارداد امضا شده حق استفاده از آب و خاک خود را به این شرکت واگذار کرده و خودشان در آن شرکت ها عضویت دارند.

به گفته وی، تامین نهاده های مورد نیاز تولید، بازاریابی کالاها، مبادلات نهاده‌ها، مشاوره های حقوقی و فنی در این شرکت ها در حال انجام است.

طباطبایی با تاکید بر اینکه موضوع برندسازی و بازاریابی متمرکز تولیدات را دنبال می کنیم، ادامه داد: صادرات پسته، خرما، سیب درختی، فلفل رنگی به ارمنستان و روسیه توسط این شرکت ها انجام شده است.

پست های گذشته

نظر ها

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

اخبار محبوب

۳ میلیون تن کالای اساسی توسط ۵۰ واردکننده دپو شده است

مهرداد جمال ارونقی با اشاره به وضعیت موجودی کالاهای اساسی در بنادر و گمرکات به ویژه در بندر امام خمینی، اظهارداشت: طبق بررسی های...

پیاز ارزان تر از کاه شد

عضو شورای مرکزی نظام صنفی کشاورزی با انتقاد از شورای اقتصاد برای تعیین ۵۹۶ تومانی خرید تضمینی هرکیلوگرم پیاز گفت: قیمت تمام شده هر...

جای خالی بسته حمایتی برای کشت پنبه

درحالی که پنبه یکی از چهار محصول استراتژیک ماست اما هنوز بسته حمایتی برای کشت پنبه درنظر گرفته نشده است. بخشی از مباحث ارائه...