تداوم رشد قیمت‌ها در بازار جهانی

پست های مرتبط

سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) در تازه‌ترین گزارش خود اعلام کرد، قیمت جهانی مواد غذایی در ماه میلادی گذشته، تحت‌تاثیر رشد قیمت اقلامی نظیر «شکر» و «روغن‌های گیاهی»، برای نهمین ماه متوالی افزایش پیدا کرده است. فائو همچنین پیش‌بینی خود از ذخایر جهانی غلات در سال ۲۰۲۱ را به میزان ۹میلیون تن بالا برد و به میزان ۸۱۱ میلیون تن برآورد کرد که به معنای کاهش سالانه ۹/ ۰ درصدی است.

 

بررسی‌ها نشان می‌دهد، شاخص قیمت غذای فائو که تغییرات ماهانه سبدی از غلات، دانه‌های روغنی، محصولات لبنی، گوشت و شکر را بررسی می‌کند، در فوریه به ۱۱۶ واحد در مقایسه با ۲/ ۱۱۳ واحد در ژانویه افزایش یافت. شاخص ژانویه در ابتدا ۳/ ۱۱۳ واحد گزارش شده بود که مورد بازبینی قرار گرفت.

شاخص قیمت غلات فائو در فوریه ۲/ ۱درصد رشد ماهانه داشت. در میان غلات مهم، قیمت سورگوم بر مبنای ماهانه ۴/ ۱۷درصد و بر مبنای سالانه ۱/ ۸۲ درصد افزایش داشت که به دلیل تقاضای قوی از سوی چین بود. قیمت ذرت و برنج هم افزایش پیدا کرد اما قیمت صادرات گندم تا حدود زیادی ثابت ماند.

شاخص قیمت شکر ماه میلادی گذشته تحت‌تاثیر نگرانی‌ها نسبت به وضعیت عرضه در فصل ۲۰۲۱-۲۰۲۰ به دلیل کاهش تولید در کشورهای تولیدکننده بزرگ و تقاضای قوی از سوی آسیا، بر مبنای ماهانه ۴/ ۶  درصد رشد کرد. شاخص قیمت روغن‌های خوراکی فائو در فوریه ۲/ ۶ درصد رشد کرد و به بالاترین حد از آوریل سال ۲۰۱۲ تاکنون رسید. قیمت روغن پالم به دلیل نگرانی‌ها نسبت به ذخایر اندک صادرکنندگان بزرگ، برای نهمین ماه متوالی افزایش یافت. شاخص قیمت لبنیات ۷/ ۱ درصد افزایش یافت. همچنین شاخص قیمت گوشت ۶/ ۰درصد رشد کرد. فائو اعلام کرد فروش گوشت خوک به دلیل خرید کمتر چین در بحبوحه مازاد عرضه و افزایش خوک‌های فروش نرفته در آلمان به دلیل ممنوعیت صادرات به بازارهای آسیایی، کاهش پیدا کرد.

فائو پیش‌بینی خود از فصل غلات سال ۲۰۲۰ را از برآورد ۲.۷۴۴ میلیارد تن در گزارش ماه پیش، به ۲,۷۶۱ میلیارد تن افزایش داد که رشد ۹/ ۱ درصدی سالانه را نشان می‌دهد.

این بازبینی منعکس‌کننده افزایش ۵/ ۷میلیون تنی برآورد تولید گندم جهان پس از انتشار آمار رسمی از سوی استرالیا، اتحادیه اروپا، قزاقستان و روسیه است. با پیش‌بینی هند از تولید بالاتر، پیش‌بینی تولید برنج جهانی هم به میزان ۶/ ۲ میلیون تن در مقایسه با برآورد ماه پیش افزایش یافت.

فائو پیش‌بینی خود از ذخایر جهانی غلات در سال ۲۰۲۱ را به میزان ۹ میلیون تن بالا برد و ۸۱۱ میلیون تن برآورد کرد که به معنای کاهش سالانه ۹/ ۰ درصدی است.

بر اساس گزارش رویترز، این نهاد سازمان ملل‌متحد اعلام کرد نشانه‌های فعلی از افزایش اندک تولید جهانی غلات در سال ۲۰۲۱ حکایت دارد. اگرچه محصول گندم نیم‌کره‌شمالی هنوز به مرحله برداشت نرسیده و در نیم‌کره‌جنوبی هنوز کشت نشده است، اما پیش‌بینی مقدماتی فائو برای تولید جهانی گندم در سال ۲۰۲۱ به سومین رشد سالانه متوالی و رسیدن تولید به ۷۸۰ میلیون تن اشاره دارد که رکورد جدیدی به‌شمار می‌رود.

پست های گذشته

نظر ها

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

اخبار محبوب

سرنوشت نامعلوم ۱۰۰۰ تن بذر پایه علوفه در گمرک به دلیل اختلاف ۳ دستگاه دولتی

سالانه حدود ۱۰ میلیون تن ذرت دامی در کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد که از این رقم ۳ میلیون تن آن داخلی است اما...

۶۸ هزار تن پیاز کشاورزان هرمزگان و جنوب کرمان خریداری شد

رامین گیلانشاهی از خرید تضمینی ۶۸ هزار تن پیاز برای نخستین بار در کشور خبر داد و گفت: در سال‌های گذشته خرید توافقی محصولات...

نخستین مجوز گردشگری کشاورزی در چاراویماق صادر شد

علیرضا بایرام زاده روز یک شنبه در جمع خبرنگاران، افزود: این مجموعه گردشگری در زمینی به مساحت هفت هزار مترمربع و در اراضی روستای...