بازار محصولات کشاورزی آشفته است

پست های مرتبط

نوسانات قیمت بازار باعث آشفتگی در بازار محصولات کشاورزی شده است. وضعیتی که دکتر ساداتی نژاد رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس در گفتگو با خبرنگار فارس از وضعیت بازار محصولات کشاورزی ترسیم کرد. در ادامه مهمترین محورهای این گفتگو را می‌خوانیم:

صادرات محصولات کشاورزی برنامه خاصی ندارد  مشکل حوزه صادرات محصولات کشاورزی این است که وظیفه صادرات بر عهده  جهاد کشاورزی بوده  اما امروز وزارت صمت و تنظیم بازار وظیفه صادرات محصولات کشاورزی را بر عهده‌گرفته‌اند. این موضوع برای اداره صمت در اولویت قرار ندارد که این امر باعث آشفتگی صادرات محصولات کشاورزی شده است و به‌ محض اینکه یک تغیر قیمت در بازار مصرفی محصولات کشاورزی در داخل پیدا می‌شود صادرات آن محصول را ممنوع می‌کنند.

این درحالی است که بازار نیاز به استمرار تأمین دارد و وقتی یک صادرکننده محصولی را در بازار هدف سرمایه‌گذاری می‌کند و ناخودآگاه صادرات آن محصول ممنوع می‌شود، باعث می‌شود بازار را رقیب از صادرکننده بگیرد.

دکتر ساداتی‌نژاد با اشاره به اینکه ممنوع شدن صادرات تخم‌مرغ باعث شد تا بازار افغانستان، روسیه و عراق را به رقیب دیگری بدهیم، تصریح کرد: این نشان می‌دهد عملاً ممنوع کردن صادرات ساده‌ترین راهی است که وزارت صمت انجام می‌دهد و یک تصمیم عجولانه و بدون برنامه است. بررسی‌ها نشان می‌دهد هماهنگی در حوزه صادرات وجود ندارد و خیلی از تغییرات و نواسانات قیمتی به مشکلات صادراتی به عدم هماهنگی برمی‌گردد.

وزارت جهاد برنامه الگوی کاشت و آمایش مناسبی ندارد بنا بر این نمی‌داند در یک محصول چقدر تولید دارد و بر اساس نیاز داخل چقدر مازاد دارد تا برای مازاد اجازه صادرات داده بشود. از سویی وزارت صمت در تصمیم‌گیری نمی‌تواند تعادل را ایجاد کند، تصریح کرد:

وزارت خارجه رویکردش اقتصادمحور نیست یعنی نگاه وزارت خارجه در خارج از کشور علی‌رغم اینکه معاونت اقتصادی هم راه‌اندازی شده، اقتصادی نیست. عمده کشورها وزارت خارجه آن‌ها بر پایه اقتصادی فعالیت می‌کند و با شناخت بازارهای هدف و رفع موانعش باعث توسعه صادرات کشورش می‌شود.

نماینده مردم کاشان و آران و بیدگل در مجلس در پایان گفت: در نشست 21 مردادماه کمیسیون کشاورزی مقرر شد در دو هفته آینده سه وزارت خانه برنامه‌هایشان را در این خصوص ارائه کنند تا کمیته ساماندهی توسعه بازار کمیسیون این موضوع را پیگیری کند و مشکلات عدم هماهنگی که بین بخش‌ها وجود دارد و رفع نشده تا به یک سامان مناسب برسد.

21 مردادماه 1399

منبع: خبرگزاری فارس

 

پست های گذشته

نظر ها

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

اخبار محبوب

چرا قیمت مرغ دوباره افزایش یافت؟

قیمت مرغ که اخیرا با برنامه‌های تنظیم بازار وزارت جهاد کشاورزی متعادل شده و به قیمت مصوب ستاد تنظیم بازار برگشته بود، اما با...

افزایش ۲۲ درصدی صادرات محصولات کشاورزی

۶.۱ میلیون تن محصولات کشاورزی در ۹ ماهه امسال صادر شد که به لحاظ وزنی ۲۲ درصد و ارزشی ۲۰ درصد افزایش نشان می‌دهد. آقای...

برنامه ۴ ساله وزارت جهاد کشاورزی برای تامین ۵ میلیون تن نهاده دامی با کشت فراسرزمینی

محسن شاطر زاده یزدی مشاور وزیر و مجری طرح کشت فراسرزمینی، در رابطه با کشت فرا سرزمینی اظهار کرد: موضوع کشت فرا سرزمینی به‌عنوان...