ایران در ۹ کشور کشت فراسرزمینی دارد

پست های مرتبط

استفاده از ظرفیت کشت فرا سرزمینی هم از اهمیت بالایی برخوردار است و این در حالی است که تعدادی از کشورها این اقدام را انجام می‌دهند و به جای اینکه محصول را وارد کنند سعی می‌کنند با امضای قرارداد با برخی کشورها زمین‌هایی کشاورزی را اجاره و کشت کرده و محصول نهایی را به کشورشان وارد می‌کنند که از نظر اقتصادی و امنیت غذایی استراتژی بهتری نسبت به واردات محصولات غذایی محسوب می‌شود در دنیا برخی دولت‌ها و یا بخش خصوصی با عقد قرارداد این موضوع را پیگیری می‌کند.

تا سال گذشته 63 کشور در دنیا در 43 کشور کشت کشاورزی فراسرزمینی را به عنوان یک راهبرد مهم انجام دادند که در کشور ما هم این تلاش‌ها صورت گرفته و مطالعه‌ای هم در این باره داریم.

در حال حاضر 428 هزار هکتار زمین در 9 کشور برای کشت فرا سرزمینی در اختیار ایران است که در سال 97 حدود 120 هزار هکتار از 428 هکتار در اختیارمان مورد بهره‌برداری قرار گرفته است 

کشورهایی که می‌توانند به عنوان کشت فرا سرزمینی مورد استفاده جمهوری اسلامی قرار گیرند انتخاب شدند که عملا در شرایط فعلی 8 کشور هستند که با شرایط ما سازگار هستند که می‌توانیم به اوکراین، ‌روسیه، برزیل، اندونزی،‌ غنا، تانزانیا، آذربایجان و قزاقستان اشاره کنم؛ در حال حاضر 428 هزار هکتار زمین در 9 کشور برای کشت فرا سرزمینی در اختیار ایران است که در سال 97 حدود 120 هزار هکتار مورد بهره‌برداری قرار گرفته است و عملا کشت در آن انجام شده است.

اگر ما 15 درصد از نیاز را از طریق کشت فرا سرزمینی به دست آوریم که می تواند شامل دانه‌های روغنی، سویا، کلزا، آفتاب گردان، ذرت، برنج و جو که بسیار‌ آب بر بوده و برای کشورمان هم ضرورت دارد در چنین سناریویی با حدود یک و نیم میلیون هکتار در نظر بگیریم که در شرایط فعلی فقط از 120 هزار هکتار آن استفاده می‌کنیم تقریبا 2.2 میلیارد متر مکعب در سال صرفه‌جویی آب دارد.

فارس: استفاده از ظرفیت گلخانه‌ها می‌تواند ضمن کاهش مصرف آب، جبران زمین‌های حاصلخیز کشاورزی را داشته باشد؛ چرا در ایران این مهم به خوبی توسعه پیدا نکرده‌ است؟ 

ساداتی نژاد:‌ برای رسیدن به اهداف جمعیتی باید افزایش محصولات کشاورزی و غذایی از طریق گلخانه را هم افزایش دهیم؛ گلخانه مثل کارخانه می‌ماند که البته فرق کارخانه با صنعت کشاورزی ‌آن است که در صنعت کارخانه مشخص بوده و همه چیز در آن قابل کنترل است و امکان اندازه‌گیری تمامی پارامترها وجود دارد لذا در انتهای یک دوره زمانی و کاری اطلاعات  و آمار می‌گیریم ولی در صنعت کشاورزی که در طبیعت انجام می‌شود امکان تأثیرپذیری طبیعت بر کشاورزی وجود دارد لذا امکان دارد که چون بخشی از پارامترها در اختیار انسان نیست پیش‌بینی انسان محقق نشود. لذا ما هر ساله شاهد برخی کمبودها در محصولات کشاورزی هستیم که به همین دلیل نیازمند واردات هستیم؛ در برخی محصولات کشاورزی ممکن است افزایش تولید به وجود آید چون در بستر طبیعت این کشاورزی انجام می‌شود؛ گلخانه مانند کارخانه می‌ماند که در یک منطقه محصور کار کشاورزی صورت می‌گیرد و امکان کنترل همه چیز وجود دارد.

پست های گذشته

نظر ها

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

اخبار محبوب

خبرنامه نهال – شماره ۸

بولتن خبری رصد محیطی، اخبار، دانش، فناوری و اقتصاد برای دانلود خبرنامه اینجا کلیک کنید.

وزیر صمت: دو نرخی بودن ارز منشا فساد است/ جهاد کشاورزی در شبکه توزیع مشکل دارد

علیرضا رزم حسینی وزیر صمت عصر امروز در بازدید از بندر امام خمینی(ره) و انبارهای نهاده‌های دامی و کشاورزی، اظهار کرد: هدف از سفر...

مشکل در تامین کامیون عامل تشدید کندی روند بارگیری و تخلیه کالاهای اساسی

عضو هیات مدیره اتحادیه واردکنندگان نهاده‌های دام و طیور ایران با اشاره به شرایط فعلی بازار نهاده‌های دامی گفت: کندی در فرآیند تامین کامیون...