– اصلاح الگوی مصرف

پست های مرتبط

پیام من به همه خانواده ها مخصوصاً به خواهران عزیز، زنهای خانه دار و به همه مؤسسات و سازمان ها، چه دولتی و چه غیر دولتی این است که از اسراف و تبذیر آذوقه و غذا خودداری کنند. غذا را به اندازه بپزید، به اندازه تهیه کنید. آمار وحشتناکی دوستان من، به من دادند. … در ادارات هر جا غذا میپزند، در ارتش، در سپاه پاسداران، در کارخانجات و در خانه ها، نان همیشه یک عدد، نصف نان کمتر از مصرفتان بخرید تا حتی یک لقمه هم از نان زیادی نماند (۴/۷/۱۳۵۹).
متأسفانه در زندگی هاى ما اسراف وجود دارد. اسراف یعنى تضییع نعمت الهى؛ یعنى نشناختن قدر نعمت الهى. البته بیشتر، مخاطب ما در این سخن، افراد متمکّنند. افرادى که تهى دست یا متوسّطند، به نظر مى رسد که کمتر اسراف مى کنند؛ اگرچه در بین آن ها هم بعضاً اسراف هست. کنار گذاشتن اسراف در چیزهایى که به نظر کوچک مى آید؛ مثل اسراف در مصرف بى رویه آب، ضرورى است. امسال قدرى بارندگى کمتر بوده است که اقتضا مى کند صرفه جویىِ بیشترى بشود. البته بحمد اللّه آینده بدى در انتظار ما نیست. همه چیز بحمد اللّه و به فضل الهى، برطبق مصلحت ملت ایران پیش خواهد رفت؛ لیکن ما وظیفه داریم که زندگى خود را برطبق آنچه که دین از ما خواسته است و عقل سلیم از ما مى طلبد، تنظیم کنیم. اسراف در آب، اسراف در نان، اسراف در مواد غذایى، اسراف در وسایل زندگى، زیاده روى، زیاد خریدن، زیاد مصرف کردن، دور ریختن چیزهایى که قابل استفاده است، این ها تضییع نعمت خداست. در آمارها مى خوانیم و همه شما هم حتماً اطّلاع دارید که بخش عظیمى از این گندمى که با این همه زحمت و مرارتِ دهقان و کشاورز ایرانى به وجود مى آید و خریدارى مى گردد و بعد آرد مى شود و از آن نان تهیه مى گردد، متأسّفانه دور ریخته مى شود. من نمى خواهم درصد معین کنم؛ اما مسئولانْ رقمهاى خیلى بالا و وحشت آورى از مقدار نانى که مثلًا دور ریخته مى شود، ذکر مى کنند (۱/۱/۱۳۷۶).
مسؤولین کشور، همین پول نفت را به خاطر نیاز کشور میدهند و گندم وارد می کنند! بعد وقتی که این گندم وارد می شود، وقتی که آرد می شود، نان می شود و پا به سفره من و شما میگذارد، آن جا ضایع می شود! امروز ما آن مقداری که از ضایعات نان ضرر میبینیم از هیچ ضایعه مادّیای ضرر نمیبینیم. یعنی همین نان خشکی که از خانه من و شما خارج می شود – که به نظر ما هم هیچ نمی آید – معادل بخش عظیمی از قیمت گندم وارداتی ماست! این مطلب را دولتیها – مسؤولین – میگویند؛ امنای من و شما میگویند! ببینید اسراف چه کار میکند! اسراف در نان، اسراف در آب، اسراف در برق، اسراف در مصالح ساختمانی، اسراف در انواع و اقسام کالاهای گوناگون، اسراف در اسباب بازی بچه و در وسایل تجمّلاتی! عزیزان من! این اسراف همان کاری را با کشور میکند که دشمن میخواهد! او از آن طرف به وسیله نفت، به وسیله تحریم اقتصادی و انواع و اقسام ضربه ها بر ملت ایران ضربه وارد میکند؛ از این طرف هم خودِ ما با اسراف و صرفه جویی نکردن، ضربه او را تکمیل می کنیم! حرف من این است (۱/۱/۱۳۷۷).
نمى شود وقتى درآمد کم است، کسانى که زیاد خرج مى کردند، مثل وقتى که درآمد زیاد است خرج کنند؛ این را باید بفهمند. لذا خطاب من در درجه اوّل متوجّه کسانى است که متمکّنین به کشورند؛ دستشان به دهانشان مى رسد و مى توانند خرج کنند؛ مى توانند گوشت، مواد غذایى، امکانات زندگى، محصولات مدرن، انواع و اقسام وسایل برقى و ماشین هاى گران قیمت تهیه کنند. «چو دخلت نیست، خرج آهسته تر کن». نگو من دخل دارم؛ اینجا دخل شخصى ملاک نیست؛ دخل کشور ملاک است. … اسراف نکردن در مواد غذایى؛ چقدر مواد غذایى زاید دور ریخته مى شود (۴/۱۰/۱۳۷۷).
درباره مسائل اقتصادی، من هم اولِ امسال و هم اولِ سال گذشته – هم به مسئولین، هم به مردم – تذکر دادم و گفتم: امروز دشمن چشمش به نقطه حساس اقتصادی است تا بلکه بتوانند این کشور را از لحاظ اقتصادی دچار اختلال کنند. هرچه میتوانند اختلال ایجاد کنند و هرچه هم نمیتوانند، در تبلیغاتشان وانمود کنند که اختلال هست! این کاری است که امروز در تبلیغاتِ دشمنان ما، با قدرت و به شکلهای مختلف انجام میگیرد. راه مقابله هم انضباط مالی و صرفه جوئی و نگاه پرهیزگرانه به مصرف گرائی است. من این را میخواهم به مردم عزیزمان تأکید کنم: مصرف گرائی به صورت اسراف یکی از بیماریهای خطرناک هر ملتی است. ما یک خرده به این مصرف گرائىِ افراطی دچار هستیم (۱۱/۲/۱۳۸۷).


گردآوری شده توسط هسته سیاست کشاورزی مرکز رشد دانشگاه امام صادق (ع)

پست های گذشته

نظر ها

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

اخبار محبوب

بازار محصولات کشاورزی آشفته است

نوسانات قیمت بازار باعث آشفتگی در بازار محصولات کشاورزی شده است. وضعیتی که دکتر ساداتی نژاد رئیس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس...

مشکل اجرای الگوی کشت توسط وزارت جهاد کشاورزی چیست؟

مدیرکل دفتر امور محصولات علوفه‌ای و جالیزی معاونت امور زراعت با اعلام این مطلب افزود: این میزان محصول از سطح ۸۰۰ هزار هکتار برداشت...