-آب مناسب، در صورت استفاده صحیح

پست های مرتبط

معروف است که ایران آب ندارد، از لحاظ آب ضعیف است، درست است ما از آن کشورهاى پر آب نیستیم اما هیچکس باور نمى کند که ما نتوانیم از امکانات آبى این کشور، از آنچه که امروز استفاده مى کنیم بیشتر استفاده کنیم. این همه رودخانه هایى داریم ما که دارد آبش هرز مى رود، این همه آبهاى زیرزمینى داریم که اینها استحصال نمى شود، این همه آبهاى روى زمین داریم که اینها تبخیر مى شود و از بین مى رود و به مزرعه نمى رسد، اینها همه روش هایى دارد در دنیا، کاملاً شناخته شده، دانسته از اینها مى شود استفاده کرد، پس ما این امکانات را داریم. ایرانى از دیرباز با کشاورزى آشنا بوده، کاریز و قنات از اختراعات شماهاست، مربوط به استحصال آبهاى غیرقابل استحصال در آن روز با آن تکنولوژى هاى نزدیک به صفر، با این وسیله آسان در حقیقت براى آن روز معلوم مى شود که ما از قدیم به راز کسب آب آشنا بودیم و دنبال آب مى گشتیم، مى خواستیم کشاورزى کنیم. این نشان دهنده این است که ما گذشته درخشانى و استعداد قابل توجهى در کار کشاورزى داریم. خب آب داریم، زمین داریم، استعداد داریم، منتظر چى هستیم؟ چرا باید گندم ما و برنج ما و گوشت ما و پنیر ما و کره ما و خیلى چیزهاى دیگر ما از بیرون بیاید؟ ما باید خودمان را تأمین کنیم، این است که مى گویم من به کشاورزى باید به جدّ نگاه کرد (۴/۸/۱۳۶۴).

ما کشوری داریم که ازلحاظ وسعت خاک، یکی از کشورهای غنی است. گفته می شود آب کم داریم و البته درست است؛ اما به تجربه دانسته شده است که با آب کم هم – همراه با صرفه جویی و روش های علمی – می شود زمین را آباد کرد. ما اگر تلاش کنیم؛ اگر از روش های علمی استفاده کنیم و مدیریّت درست را به کار ببریم، با همین میزان موجودی آبی که در ایران داریم، می توانیم این سرزمین وسیع را یکپارچه پوشش گیاهی دهیم. برای ما مایه شرمندگی است که با وجود این کشور غنی، محصولات گیاهی و حتّی مواد غذایی لازم را از دیگران بگیریم. درست مثل کشوری که زمین و امکانات و این تاریخ عظیم کشاورزی را ندارد (۱۴/۱۲/۱۳۷۷).

زمین هاى وسیع کشاورزى در کشور ما زیاد است. … نظیر این دشت ها و این خاک حاصلخیز در بسیارى از نقاط این کشور وجود دارد. اگرچه از لحاظ آب کمبود داریم، اما با روش هاى علمى، با پیگیرى و با صرفه جویى، همین نزولات آسمانى که امروز در کشور ما وجود دارد، به فضل الهى کافى است چهار برابر جمعیت کنونى امروز ایران را از لحاظ مواد غذایى بى نیاز از دیگران کند (۲۴/۸/۱۳۷۹).

اگر ما اسراف نکنیم، میتوانیم نیاز کشور را برآورده کنیم. یکی از چیزهایی که ما در این کشور نتوانستیم بر خودمان فائق بیاییم و اصلاح کنیم، مسأله اسراف است و یکی از موارد اسراف، اسراف در آب است؛ اتفاقاً کشور ما جزو مناطقی است که از لحاظ آب آن چنان غنی نیست؛ اما درصورتیکه اسراف نکنیم و روش کار را آن چنان که عاقلانه و درست است در پیش بگیریم، با همین آبِ موجود میتوانیم نیاز کشور را برآورده کنیم. اینها وظائف همه مردم ایران است و دولت اسلامی موظف است که با ترتیب صحیح و با برنامه درست، از این آمادگی ملت ایران استفاده کند و ان شاءالله یکی پس از دیگری مشکلات را برطرف کنند (۱۵/۲/۱۳۸۷).


گردآوری شده توسط هسته سیاست کشاورزی مرکز رشد دانشگاه امام صادق (ع)

پست های گذشته

نظر ها

ارسال یک پاسخ

لطفا دیدگاه خود را وارد کنید!
لطفا نام خود را در اینجا وارد کنید

اخبار محبوب

سرنوشت نامعلوم ۱۰۰۰ تن بذر پایه علوفه در گمرک به دلیل اختلاف ۳ دستگاه دولتی

سالانه حدود ۱۰ میلیون تن ذرت دامی در کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد که از این رقم ۳ میلیون تن آن داخلی است اما...

روایت اقتصاددانان از آثار جبران‌ناپذیر حذف ارز ۴۲۰۰ از بودجه ۱۴۰۰

همه اقتصاددانان بر رانت و فساد آن صحه گذاشته اما اغلب آنها می‌گویند حذف آن و با رسیدن دلار به نرخ ۱۷هزار و ۵۰۰تومان...

احتمال فاسد شدن چند ده هزار تن نهاده دامی دولتی و خصوصی در گمرکات شمال کشور

یک مقام مسئول در گمرک از احتمال فاسد شدن چند ده هزار تن نهاده دامی دولتی و خصوصی در گمرکات شمال کشور خبر داد. به...